Narzędzia:

22 maja 2012 r.

22.05.2012

Podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzono ustawę o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Założenia ustawy przedstawiła wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Zmierza ona do wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/52/WE z 18 czerwca 2009 r., przewidującej minimalne normy w odniesieniu do kar i środków stosowanych wobec pracodawców zatrudniających nielegalnie przebywających obywateli krajów trzecich. Ustawa wprowadza różnego rodzaju sankcje stosowane wobec podmiotów powierzających wykonywanie pracy cudzoziemcom przebywającym bez ważnych dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski, a także szczególne zasady dochodzenia roszczeń przez nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców z tytułu niewypłaconego wynagrodzenia, ułatwiające odzyskanie zaległych należności.

W trakcie dyskusji senatorowie zwracali uwagę na nieścisłości w sformułowaniu szeregu pojęć i definicji zawartych w tekście ustawy, i wynikające stąd liczne wątpliwości interpretacyjne. Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zasygnalizował potrzebę wprowadzenia szeregu poprawek do ustawy.

W wyniku dyskusji przewodniczący komisji senator Michał Seweryński zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy, zaakceptowany następnie przez komisję w wyniku głosowania (4 głosy za, 1 przeciw, 3 wstrzymujące się). Na sprawozdawcę tego wniosku podczas obrad plenarnych Izby wybrano senatora Jana Rulewskiego.

Następnie rozpatrzono petycję dotyczącą podjęcia inicjatywy uchwałodawczej, mającej na celu uczczenie pamięci i wkładu polskich kryptologów: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego w złamanie szyfru Enigmy (P8-01/2011).

Treść petycji i zawarty w niej postulat omówiła Danuta Antoszkiewicz, kierownik Działu Petycji i Korespondencji Kancelarii Senatu. Autor petycji Władysław S. zaproponował podjęcie przez Senat inicjatywy uchwałodawczej, mającej na celu uczczenie pamięci i wkładu trzech polskich kryptologów w złamanie szyfru Enigmy.

Projekt uchwały w tej sprawie przygotował senator Jan Rulewski, który wystąpił również z inicjatywą zorganizowania przy sali posiedzeń Senatu wystawy okolicznościowej, poświęconej osiągnięciom kryptologów, przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Uwagi o charakterze redakcyjnym do tekstu uchwały zgłosili senatorowie: Michał Seweryński, Aleksander Świeykowski i Bohdan Paszkowski.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie przyjęła projekt uchwały. Na sprawozdawcę komisji w dalszych pracach nad projektem uchwały wybrano senatora Jana Rulewskiego.

W kolejnym punkcie porządku dziennego przystąpiono do rozpatrywania petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie do ustawy o Straży Granicznej uprawnienia dla funkcjonariuszy Straży Granicznej do prowadzenia postępowań dotyczących przestępstwa handlu ludźmi (P8-06/12). Jej treść przedstawiła Jolanta Krynicka z Działu Petycji i Korespondencji. Petycję wniósł Ośrodek Badań Handlu Ludźmi, reprezentowany przez prof. dr. hab. Zbigniewa Lasocika.

W wyniku dyskusji senatorowie jednomyślnie zgodzili się z opinią senatora Michała Seweryńskiego, że istnieje potrzeba wzmocnienia podstaw prawnych do ścigania tego rodzaju przestępstw, w związku z tym należy podjąć prace zmierzające do realizacji wniosku zawartego w petycji.

Podczas obrad rozpatrywano także petycję dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie do ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliwowych (P8-05/12). Petycję wniosła osoba prywatna, Małgorzata D. Jej zdaniem, wprowadzenie zakazu zakupu alkoholu na stacjach paliwowych wpłynęłoby wychowawczo nie tylko na młode pokolenie, ale także na wszystkich kierowców. Podjęcie takiej inicjatywy legislacyjnej, według autorki petycji, nie wymaga nakładów finansowych i jest popierane przez większość społeczeństwa.

W dyskusji udział wzięli senatorowie: Jan Rulewski, Kazimierz Kutz, Aleksander Świeykowski, Ryszard Knosala i Michał Seweryński. Członkowie komisji mieli podzielone zdania na temat koncepcji ograniczenia dostępności alkoholu na stacjach benzynowych jako metody zwalczania alkoholizmu i plagi pijanych kierowców. Ostatecznie, w wyniku głosowania, przyjęto propozycję senatora Michała Seweryńskiego, aby komisja - po zasięgnięciu dodatkowych opinii - podjęła prace nad petycją.

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyli również petycję dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu ustanowienie 29 września Ogólnopolskim Dniem Wychowania Przedszkolnego (P8-04/12).

W ocenie autora petycji, Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego, ustanowienie Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego zwróci uwagę społeczeństwa na szczególnie ważny aspekt, związany z rozwojem i socjalizacją dziecka, jakim jest edukacja przedszkolna. Jak podkreślono, jej znaczenie jest pomijane podczas corocznie obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej adresowanego do wszystkich nauczycieli. Nowe ogólnopolskie święto zwróci uwagę na znaczenie edukacji przedszkolnej, jej rolę w rozwoju i wychowaniu dziecka.

W wyniku dyskusji, a następnie głosowania, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowiła nie kontynuować prac nad rozpatrywaną petycją. Uznano, że nie wydaje się zasadne ustanowienie szczególnego dnia świątecznego wyłącznie dla uhonorowania środowiska przedszkolnego.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono petycjędotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu zniesienie obowiązku opodatkowania emerytur i rent podatkiem dochodowym od osób fizycznych (P8-03/12).

Z petycją wystąpiła Zofia Ś. Według autorki, emeryci i renciści powinni być zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ odprowadzali ten podatek przez cały okres swojej pracy zawodowej. Niskie emerytury i renty (zwłaszcza nauczycieli i rolników) z trudem wystarczają na podstawowe opłaty bytowe i nie pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, np. zakupu żywności, lekarstw, odzieży czy środków higieny. Z powodu niskich świadczeń emeryci pozbawieni są możliwości korzystania z usług, komunikacji czy dóbr kultury. Ponadto ceny wszystkich artykułów wciąż szybko rosną, zaś emerytury i renty nieznacznie. Autorka petycji powołuje się także na argument, że w innych krajach najubożsi nie płacą tego rodzaju podatku. Jej zdaniem, zwolnienie emerytów i rencistów z podatku dochodowego od osób fizycznych znacznie poprawiłoby stan finansów osób najniżej uposażonych z tej grupy obywateli.

W wyniku dyskusji senatorowie zdecydowali o podjęciuprac nad petycją. Jednocześnie komisja postanowiła podjąć prace nad petycjąi zwrócić się do różnych podmiotów z prośbą o dodatkowe informacje, a w szczególności o dane na temat liczby emerytów i rencistów, którzy obecnie pobierają najniższe świadczenia emerytalno-rentowe oraz o wyliczenie kosztów, jakie poniósłby budżet państwa w razie zwolnienia tej kategorii osób od podatku dochodowego.

Tego samego dnia odbyło się zamknięte - ze względu na informacje chronione ustawą z 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych - posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Podczas obrad senatorowie zapoznali się z wyjaśnieniami prokuratora generalnego na temat funkcjonowania na terenie Polski tajnych ośrodków CIA, w których przesłuchiwane były osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. Wysłuchano także wyjaśnień ministra spraw wewnętrznych dotyczących udostępniania przez operatorów służbom specjalnym informacji o wykonywanych przez obywateli połączeniach telefonicznych oraz retencji danych.

Gośćmi komisji byli m.in. szef AgencjiWywiadu gen. bryg. Maciej Hunia, zastępczyni prokuratora generalnego Marzena Kowalska oraz dyrektor BiuraKolegium ds. Służb Specjalnych w KancelariiPrezesa Rady Ministrów Tomasz Borkowski.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa