Narzędzia:

19 marca 2013 r.

19.03.2013

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych i zaproponować Izbie przyjęcie jej bez poprawek. Jak stwierdziła podczas posiedzenia posłanka sprawozdawczyni Krystyna Sibińska, nowelizacja zwiększa przejrzystość dotychczas obowiązujących przepisów, a także wyjaśnia wątpliwości pojawiające się w orzecznictwie sądów administracyjnych przez jednoznaczne określenie, kto jest stroną w postępowaniu o udzielenie zgody na zmianę przeznaczenia gruntów. Nowela przewiduje, że będą nią wójt, burmistrz albo prezydent miasta. Określono także procedury wydawania zgody na przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Rozszerzono katalog dochodów budżetu województwa o odsetki bankowe i odsetki z tytułu nieterminowych wpłat należności. Ustawa ma usprawnić również procedurę uchwalania nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla obszarów, które takich planów nie posiadają. Ma też pozwolić na zmianę dotychczasowych planów, które – jak podkreślił ustawodawca – nie przystają do współczesnych warunków gospodarczo-inwestycyjnych.Chodzi także o zapobieżenie złym praktykom, prowadzącym do wyłączania najlepszych gruntów z użytkowania rolniczego.

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu nie zgłosiło żadnych uwag do rozpatrywanej nowelizacji, omówiono natomiast szczegółowo poprawki wniesione podczas prac w komisjach sejmowych. Przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka proponowali wprowadzenie przepisu zapewniającego właścicielom i użytkownikom wieczystym nieruchomości prawo udziału w charakterze strony w postępowaniu dotyczącym wyrażenia zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych (leśnych) na cele niewolne (nieleśne). Z tą propozycją nie zgodził się jednak przedstawiciel ministra rolnictwa.

W drugim punkcie porządku dziennego komisja rolnictwa zaakceptowała ustawę o zmianie ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Potrzebę wprowadzenia zmian zaproponowanych w nowelizacji, uchwalonej przez Sejm z inicjatywy Rady Ministrów, uzasadnił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Kazimierz Plocke. Jak stwierdził, chodzi przede wszystkim o uelastycznienie przepisów dotyczących zwrotu podatku akcyzowego, zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, poprzez objęcie zwrotem podatku biopaliwa, a także uniezależnienie prawa do zwrotu od zmian oznaczenia oleju napędowego w Nomenklaturze Scalonej CN. Ponadto do ustawy dodano przepisy uniemożliwiające zwrot podatku producentom rolnym działającym w formie spółek, znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W 2012 r. zwrot podatku akcyzowego objął 8,3 mln ha i wyniósł 720 mln zł.

W swojej opinii senackie biuro legislacyjne wskazało na nieścisłości w niektórych przepisach rozpatrywanej noweli. Wprowadzenie poprawki, zgłoszonej następnie jako wniosek mniejszości komisji rolnictwa, zaproponowała senator Beata Gosiewska. Rekomendowana zmiana miała ułatwić burmistrzom, wójtom i prezydentom miast weryfikację, czy dana spółka rolnicza może uzyskać zwrot akcyzy. Chodzi o zapis, który uniemożliwia zwrot podatku producentom rolnym działającym w formie spółek, którzy są zagrożeni ekonomicznie. Zaproponowana poprawka nakazywała wszystkim producentom rolnym przedstawienie stosownego oświadczenia, w którym wskażą, że nie mają oni problemów finansowych.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa