Narzędzia:

7 listopada 2012 r.

07.11.2012

Komisja Ustawodawcza wspólnie z Komisją Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przeprowadziły pierwsze czytanie 2 projektów ustaw: o zmianie ustawy o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli oraz o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i będą wnosiły o ich przyjęcie przez Senat.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy o Najwyższej Izbie Kontroli ma na celu przesunięcie o rok wejścia w życie przepisów wprowadzających kadencyjność dyrektorów i wicedyrektorów, tak aby zmiany na tych stanowiskach nastąpiły po zakończeniu kadencji obecnego i wyborze w 2013 r. nowego prezesa NIK.

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Jacek Jezierski negatywnie ocenił proponowaną zmianę. Poinformował, że dyrektorzy będą wybierani w konkursach, do których – zgodnie z ustawą – mogą stanąć osoby niebędące działaczami partyjnymi i mające pięcioletni staż w komórkach kontrolnych sektora finansów publicznych. Prezes NIK podkreślił, że niezależnie od terminu przeprowadzenia konkursów dyrektorami zostaną osoby kompetentne i apolityczne. Poruszył również zagadnienia, które, jego zdaniem, powinny zostać uregulowane przy okazji nowelizacji ustawy o NIK.

W trakcie dyskusji senatorowie Bohdan Paszkowski i Andrzej Matusiewicz nie zgodzili się z rozwiązaniem zawartym w projekcie ustawy. Wyrazili pogląd, że projekt jest niezasadny i nieprzemyślany. Zdaniem senatora Andrzeja Matusiewicza, projekt ustawy zmierza do upartyjnienia NIK. Senator Bohdan Paszkowski zgłosił wniosek o odrzucenie ustawy, a senator Piotr Zientarski – 2 poprawki. W wyniku głosowań komisje przyjęły poprawki.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi realizację orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 3 kwietnia 2012 r. (sygn. akt K 12/11). Zmierza do określenia w upoważnieniu ustawowym wytycznych dotyczących wysokości opłaty za pobyt w izbie wytrzeźwień. W projekcie zaproponowano, aby opłata ta nie była wyższa niż 350 zł i aby zapewniała pokrycie całkowitych kosztów pobytu jednej osoby w placówce, wyliczonych na podstawie aktualnych kosztów jej działalności. Na podstawie tych wytycznych konkretną wysokość opłaty będą ustalały samorządy.

Senator Janusz Sepioł poinformował, że do komisji wpłynęło dużo uwag dotyczących projektu ustawy. Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński z aprobatą odniósł się do przedstawionego projektu, zaproponował jednak wprowadzenie poprawek, zapewniających kompleksowe uregulowanie ustawowe.

W trakcie dyskusji senatorowie zastanawiali się, czy poprawki zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia obejmują zmiany zmierzające do wykonania orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, czy też wykraczają poza nie. Zgodzili się, że niezbędna jest szersza regulacja, uwzględniająca postulaty Ministerstwa Zdrowia. Ostatecznie komisje przyjęły wniosek senatora Janusza Sepioła o przyjęcie projektu ustawy bez poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa