Narzędzia:

12 lutego 2013 r.

12.02.2013

W pierwszym punkcie porządku posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej znalazło się rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Omawiając ją, dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Krzysztof Antczak poinformował, że wprowadza ona korektę nieprawidłowych odesłań i doprecyzowuje zapisy dotyczące stosowania bezpiecznego podpisu elektronicznego przy wnoszeniu uwag w postaci elektronicznej do projektu planu zagospodarowania przestrzennego. Dzięki temu usunięte zostaną wątpliwości interpretacyjne.
Ustawa nie budziła zastrzeżeń senatorów. Przedstawiciel Biura Legislacyjnego zgłosił propozycję 1 poprawki o charakterze językowym, korygującej niepoprawny zapis. Pozytywnie zaopiniował ją przedstawiciel strony rządowej. Przewodniczący obradom senator Janusz Sepioł formalnie zgłosił tę zmianę, w wyniku głosowania przyjętą przez komisję.
Następnie komisja rozpatrzyła „Sprawozdanie z funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za lata 2010 i 2011”, przedstawione przez dyrektora Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofa Więckiewicza. Przypomniał on, że wspomniana ustawa funkcjonuje już 10 lat. Poinformował, że prowadzony jest stały monitoring współpracy organów administracji publicznej z podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego, przewidziany w ustawie. Dane z tego monitoringu dostarczają informacji niezbędnych do tworzenia dokumentów o charakterze strategicznym, stanowiących podstawę do wyciągania wniosków na temat funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz projektowania w niej zmian.
Podczas dyskusji senatorowie zwrócili uwagę na dużą liczbę różnego rodzaju stowarzyszeń. Zauważyli też, że brak informacji o tych najstarszych i najlepiej funkcjonujących, nie wyeksponowano ich także jako wzorców do naśladowania dla nowo powstających organizacji. Senatorowie zasygnalizowali również, że samorządy mają zbyt mało środków na współpracę finansową organów ich administracji z podmiotami działającymi w sferze pożytku publicznego. W opinii senatorów, na realizację poszczególnych zadań dla Polonii i Polaków za granicą przeznaczono niewielkie środki. Członkowie komisji zwrócili także uwagę na potrzebę uproszczenia rachunkowości stowarzyszeń. Interesowali się też stanem prac legislacyjnym nad projektem ustawy o przedsiębiorczości społecznej.
Dyrektor Krzysztof Więckiewicz wyjaśnił, że zasady prowadzenia księgowości stowarzyszeń są uproszczone zgodnie z dyrektywą unijną. We współpracy z resortem finansów w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają prace nad uproszczeniem zasad rachunkowości stowarzyszeń. Jak wyjaśnił dyrektor Krzysztof Więckiewicz, zadania dla Polonii i Polaków za granicą finansowane są z funduszy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodał, że od kilku lat trwają prace nad projektem ustawy o przedsiębiorstwie społecznym, który został już przygotowany przez zespół ds. rozwiązań systemowych w zakresie ekonomii społecznej, powołany przez prezesa Rady Ministrów, i w najbliższym czasie będzie rekomendowany Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej.
Podsumowując, senator Janusz Sepioł zwrócił uwagę, że struktura omawianego sprawozdania jest zbyt dokumentacyjna, brak w nim informacji o tendencjach, o tym, co dobrze działa, a co nie. Brakuje też informacji o różnicach działania w poszczególnych regionach i o tym, jakie zmiany legislacyjne pomogłyby w lepszym funkcjonowaniu ustawy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.