Narzędzia:

6 marca 2013 r.

06.03.2013

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej postanowili zaproponować Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jak uzasadniał podczas posiedzenia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, nowelizacja zmierza do zapewnienia finansowania priorytetowego dla obronności państwa zadania, jakim jest wyposażenie Sił Zbrojnych RP w środki obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej. Przypomniał, że ten priorytet znalazł się w postanowieniu prezydenta z 8 listopada 2011 r., określającym główne kierunki rozwoju Sił Zbrojnych i przygotowań do obrony na lata 2013–2020. Za szczególnie ważne uznał powiązanie wydatków przeznaczanych na ten cel z PKB.

Senatorowie zapoznali się także z opinią wiceministra obrony narodowej Czesława Mroczka, który potwierdził poparcie rządu dla prezydenckiej inicjatywy. Swoje uwagi przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, które wskazało na brak definicji sformułowania „modernizacja techniczna” i negatywnie odniosło się do brzmienia zapisu „z uwzględnieniem polskiego przemysłowego potencjału obronnego”. Proponując jego skreślenie jako treści nienormatywnej, legislator zwrócił uwagę na możliwość uznania tego zapisu za naruszający prawo europejskie. Jak poinformował wiceminister Czesław Mroczek, w trakcie prac sejmowych wyjaśniano już zgodność zakwestionowanego przez senackie biuro legislacyjne przepisu z prawem unijnym. W przedstawionej opinii Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało ten przepis za niekolidujący z prawem Unii Europejskiej. Ponadto wiceminister stwierdził, że mimo, iż termin „modernizacja techniczna” nie jest zdefiniowany w ustawodawstwie, to funkcjonuje już od wielu lat. Wiadomo też, jakie środki finansowe są przeznaczane na ten cel.

W trakcie dyskusji senatorowie Bogdan Pęk, Jarosław Lasecki, Maciej Klima i Maciej Grubski interesowali się finansowaniem programu i wyposażenia obrony przeciwlotniczej w najnowocześniejsze systemy. Jak wyjaśnił wiceminister Czesław Mroczek, ustawa zakreśla jedynie perspektywę finansową programu, nie określa natomiast wysokości rocznych wydatków na ten cel. Szacuje się, że wydatki na ten cel wyniosą łącznie około 28 mld zł. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej potwierdził potrzebę wyposażenia Sił Zbrojnych RP w bardzo nowoczesne środki reagowania. Senator Władysław Ortyl proponował wprowadzenie poprawki, zmierzającej do doprecyzowania przepisów dotyczących źródła pochodzenia środków przeznaczonych na wydatki na realizację programu poprzez odniesienie się do klasyfikacji budżetowej. W proponowanej zmianie środki na modernizację techniczną określono jako wydatki na zakupy inwestycyjne jednostek budżetowych. W wyniku głosowania komisja odrzuciła jednak przedstawiony wniosek.

Na zakończenie posiedzenia przewodniczący senator Władysław Ortyl przedstawił projekt ramowego planu działania komisji. W trakcie krótkiej dyskusji zgłoszono do niego uwagi, które dotyczyły przede wszystkim planowanych wyjazdów studyjnych, których celem jest ocena sytuacji w polskim przemyśle obronnym i zapoznanie się z funkcjonowaniem poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Jak ustalono, plan działania komisji w 2013 r. jest dokumentem ramowym, dlatego w trakcie realizacji będzie możliwa jego korekta.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.