Narzędzia:

19 marca 2013 r.

19.03.2013

Senatorowie z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki Narodowej zapoznali się z informacją na temat zakresu stosowania odwróconego VAT-u. Jak poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski, możliwe jest, że w najbliższym czasie rząd przyjmie wniosek w sprawie wyrażenia zgody przez Unię Europejską na wprowadzenie w naszym kraju tzw. procedury odwróconego obciążenia VAT-em w wypadku obrotu niektórymi wyrobami stalowymi. Chodzi przede wszystkim o przeciwdziałanie oszustwom podatkowym na tym rynku. Zgodnie z procedurą odwróconego VAT-u, to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. W połowie lutego 2013 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że jeszcze w 2013 r., aby ukrócić nielegalne działania, będzie możliwe przyjęcie takiego rozwiązania. Wprowadzenie odwróconego VAT-u reguluje unijna dyrektywa. Z tej możliwości polski ustawodawca skorzystał już w 2011 r., wprowadzając odwrócone obciążenie VAT-em na złom. Jak mówił podczas posiedzenia wiceminister finansów Maciej Grabowski, państwo członkowskie może też wprowadzić odwrócony VAT w drodze derogacji, czyli odstępstwa od zasady obowiązującej w UE, przyznanej w celu ograniczenia nadużyć lub uproszczenia przepisów. Jak zaznaczył, odwrócony VAT jest środkiem do walki z nadużyciami związanymi przede wszystkim z wyłudzeniami tzw. metodą karuzelową. Poinformował, że resort zdecydował się wystąpić do Brukseli na wprowadzenie w Polsce odwróconego obciążenia VAT-em na obrót niektórymi wyrobami stalowymi. Nie chodzi jednak o „wszystkie wyroby stalowe, ale też nie wyłącznie pręty stalowe”. Wiceminister wyjaśnił, że nie może jednak udzielić szczegółowych informacji na ten temat, ponieważ wnioski derogacyjne są poufne. Obecnie resort czeka na zgodę rządu, aby wystąpić z wnioskiem do Komisji Europejskiej. „Wniosek został przyjęty przez Komitet ds. Europejskich Rady Ministrów. Nie widziałem jeszcze programu na najbliższe posiedzenie Rady Ministrów, ale może tak się zdarzyć, że za tydzień Rada Ministrów taki wniosek przyjmie. Wówczas minister finansów będzie mógł go przesłać do Brukseli” – powiedział. Dodał, że po uzyskaniu opinii Komisji Europejskiej, decyzję podejmie Rada Europejska. Jak stwierdził Maciej Grabowski, nie zna przypadku, by po pozytywnej opinii komisji dotyczącej wniosku o derogację, Rada nie zgodziła się na takie rozwiązanie.
W opinii Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach, dotychczasowe doświadczenia pokazują, że mechanizm odwróconego VAT-u skutecznie zapobiega przestępstwom podatkowym. W swoim stanowisku izba pozytywnie oceniła działania resortu finansów podejmowane w celu ograniczenia oszustw w handlu stalą. Według izby, polski rynek wyrobów stalowych „stał się w ostatnich latach miejscem wyłudzeń podatku VAT w niebywałej skali”. Proceder polega m.in. na wyłudzaniu VAT-u dzięki fikcyjnemu obrotowi stalą wewnątrz UE i nieodprowadzaniu podatku przez znikające z rynku firmy-słupy. Przekłada się to na kilkusetmilionowe straty budżetu państwa.
Na początku marca 2013 r. resort finansów przedstawił projekt nowelizacji ustawy o VAT i ordynacji podatkowej, który ma ograniczyć wyłudzenia VAT-u w handlu prętami stalowymi. Przewiduje on m.in. wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe firm handlujących paliwami, stalą, czy złotem, które nie odprowadzają VAT-u. Resort finansów proponuje w projekcie także skrócenie okresów rozliczeniowych VAT-u w tych branżach.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa