Narzędzia:

6 lutego 2013 r.

06.02.2013

W pierwszym punkcie porządku posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji znalazło się rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. Nowelizacja ma na celu dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 15 maja 2012 r. (sygn. akt P 11/10), stwierdzającego niezgodność z konstytucją art. 32 ust. 1 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. Przewiduje zastosowanie w stosunku do dłużnika będącego uczestnikiem postępowania upadłościowego zasad ogólnych wynikających z przepisów o zwolnieniu od kosztów sądowych. W wyniku głosowania senatorowie poparli wniosek przewodniczącego komisji senatora Michała Seweryńskiego o przyjęcie ustawy bez poprawek.
Następnie komisja kontynuowała prace nad petycją dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu wprowadzenie nowego systemu orzekania o niepełnosprawności (P8-01/12). 21 lutego 2012 r. komisja praw człowieka postanowiła zwrócić się z prośbą do Komisji Rodziny i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska w tej kwestii. Komisja rodziny 29 stycznia 2013 r. odbyła debatę na temat systemu orzekania o niepełnosprawności. Obecny na tym spotkaniu pełnomocnik rządu do spraw osób niepełnosprawnych Jarosław Duda poinformował o podjęciu prac nad przygotowaniem propozycji zmian obecnego systemu orzekania. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowiła zatem nie podejmować prac nad tą petycją. Jednocześnie zdecydowała się wystąpić do pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych z wnioskiem o przyspieszenie prac legislacyjnych nad zmianami w trybie orzekania o niepełnosprawności oraz z prośbą, aby rozważona została przy tym możliwość rezygnacji z rozwiązania, polegającego na automatycznym zawieszaniu świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby niepełnosprawnej w wypadku kontynuowania przez niego pracy zawodowej.
W kolejnym punkcie posiedzenie komisja zajęła się rozpatrzeniem petycji, wniesionej przez Jerzego K. z Białegostoku, dotyczącej poszerzenia definicji prowadzących działalność równorzędną z kombatancką o uczestników zajęć organizowanych przez Tajną Organizację Nauczycielską (P8-01/13). Komisja postanowiła nie podejmować dalszych prac nad petycją. W opinii senatorów, uczestniczenia w zajęciach tajnego nauczania podczas okupacji nie można uznać za tożsame z prowadzeniem działalności kombatanckiej.
Podczas tego posiedzenia komisja rozpatrzyła także petycję, wniesioną przez Filomenę Sz. i Zofię Ś., dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie podwyższenia najniższych emerytur i rent co najmniej do 50% przeciętnego wynagrodzenia (P8-02/13). W trakcie dyskusji senatorowie zgodzili się, że poziom najniższych rent i emerytur nie gwarantuje wielu osobom godziwego życia. Zauważyli jednocześnie, że wysokość tych świadczeń jest w dużej mierze zależna od sytuacji gospodarczej kraju. Stwierdzili, że komisja nie dysponuje odpowiednimi narzędziami, aby przeprowadzić reformę modelu ustalania wysokości najniższych świadczeń emerytalno-rentowych. Komisja zdecydowała zatem o niepodejmowaniu dalszych prac nad tą petycją.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.