Narzędzia:

5 grudnia 2012 r.

05.12.2012

W pierwszym punkcie porządku posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji znalazło się rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej, którą przedstawił poseł Jakub Szulc. Nowelizacja ma na celu wdrożenie do krajowego porządku prawnego zmian, wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 1 marca 2011 r. w sprawie C-236/09 Test-Achats. Aby zapewnić wykonanie tego wyroku, art. 18 a nadano nowe brzmienie, zgodnie z którym zastosowanie przez zakład ubezpieczeń kryterium płci w kalkulowaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń nie może powodować różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń poszczególnych osób.
Senator Aleksander Pociej wniósł poprawkę, która miała na celu przywrócenie dotychczasowego brzmienia art.18 b ust. 1. Senator Michał Seweryński zaś zaproponował zmianę dotyczącą określenia terminu wejścia w życie ustawy. Obie poprawki zostały przyjęte przez komisję w wyniku głosowania.
W drugim punkcie posiedzenia komisja kontynuowała rozpatrywanie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy - Prawo ochrony środowiska. Miałaby ona na celu wyłączenie Służby Radiokomunikacyjnej Amatorskiej z obowiązku dokonywania zgłoszeń instalacji radiokomunikacyjnej użytkowanej przez nią w zakresie nieobejmującym obowiązku wynikającego z prawa budowlanego (P8-12/12). Dotychczas do komisji wpłynęły pisemne uwagi i wyjaśnienia nadesłane przez autorów petycji, Ministerstwo Środowiska, głównego inspektora sanitarnego oraz Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Komisja zadecydowała o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją. Senatorowie uznali, że ze względu na konieczność zapewnienia właściwej ochrony ludności i środowiska przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na oddziaływania pola magnetycznego wniosek petycyjny nie powinien zostać uwzględniony.
Komisja na tym posiedzeniu rozpatrzyła także petycję dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej w sprawie wprowadzenia zakazu stosowania procedury in vitro oraz wsparcia upowszechnienia naprotechnologii (P8-16/12), wniesioną przez Krystynę C., reprezentującą naukowców w sprawie in vitro i naprotechnologii, Irenę O., reprezentującą Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich przy Kurii Diecezjalnej Bielsko-Żywieckiej, oraz Halinę i Czesława Ch. W trakcie dyskusji senator Michał Seweryński zauważył, że problematyka regulacji zapłodnienia pozaustrojowego jest zagadnieniem wysoce kontrowersyjnym. Zaproponował, aby wstrzymać się z decyzją co do dalszych losów tej petycji do czasu, aż komisja zbierze się w pełnym składzie lub co najmniej w zdecydowanej większości. Senatorowie zaaprobowali tę propozycję. Komisja nie zakończyła zatem na tym posiedzeniu pracy nad petycją.
W kolejnym punkcie porządku obrad komisji znalazło się rozpatrzenie petycji dotyczącej podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu uchylenie art. 212 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (P8-17/12), wniesionej przez Mariusza Ś. Komisja zadecydowała o wstrzymaniu prac nad petycją do czasu wydania przez Trybunał Konstytucyjny orzeczenia w sprawie wniosku, wniesionego przez rzecznika praw obywatelskich Irenę Lipowicz, o zbadanie zgodności art. 212 § 2 kodeksu karnego z konstytucją oraz z art. 10 Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.
Podczas tego posiedzenia komisja rozpatrzyła również petycję, wniesioną przez Wiesława S., dotyczącą podjęcia inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu zmianę art. 2 pkt 6 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia w taki sposób, by status pracownika ochrony posiadającego licencję pierwszego lub drugiego stopnia był wyższy niż w wypadku pracownika ochrony bez licencji (P8-18/12). Senatorowie postanowili, że komisja nie podejmie prac nad petycją. Zwrócili uwagę na to, że sejmowa komisja nadzwyczajna, specjalnie powołana do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, która prowadzi obecnie prace nad ustawą otwierającą dostęp do 50 zawodów regulowanych, na 10 i 11 grudnia 2012 r. wyznaczyła wysłuchanie publiczne. Zdaniem senatorów, autor petycji może skorzystać z możliwości uczestniczenia w tym posiedzeniu i zaprezentowania tam swojego stanowiska.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.