Narzędzia:

6 lutego 2013 r.

06.02.2013

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Nauki, Edukacji i Sportu oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej zapoznano się i pozytywnie zaopiniowano działania rządu w sprawie dwóch komunikatów Komisji Europejskiej oraz wniosku dotyczącego zalecenia Rady:
 Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Nowe podejście do edukacji: Inwestowanie w umiejętności na rzecz lepszych efektów społeczno-gospodarczych"; COM(2012) 669.
 Komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów "Wprowadzanie młodzieży na rynek pracy" - wraz z projektem stanowiska rządu w tej sprawie; COM(2012) 727.
 Wniosku dotyczącego zalecenia Rady w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży; COM(2012) 729.
Ze stanowiskiem rządu w sprawie znaczenia inwestowania w kształcenie i szkolenie na rzecz poprawy umiejętności, mającego zasadnicze znaczenie dla zwiększenia wzrostu i konkurencyjności zapoznał senatorów wiceminister edukacji narodowej Maciej Jakubowski. Jak przypomniał, Komisja Europejska w swoim komunikacie zachęca państwa członkowskie do kontynuowania reform edukacji w celu zwalczania bezrobocia młodzieży i zwiększania umiejętności. Zdaniem komisji, rozwiązanie problemu bezrobocia młodzieży wymaga realizacji przez państwa członkowskie następujących zadań: kształcenia i szkolenia zawodowego; promowania uczenia się poprzez praktykę; promowania partnerstw instytucji publicznych i prywatnych, mających zapewnić odpowiednie programy i umiejętności; promowania mobilności na podstawie programu "Erasmus dla wszystkich". Jak podkreślił wiceminister Maciej Jakubowski, zdaniem rządu, komunikat w zbyt małym stopniu odnosi się do współpracy resortu edukacji z sektorem przedsiębiorstw. Rząd zgadza się z opiniami Komisji Europejskiej na temat elastycznych i otwartych form uczenia się i zapewnia, że Polska już podejmuje działania umożliwiające zdobywanie zawodu w ramach kształcenia podczas kwalifikacyjnych kursów zawodowych.
Z komunikatem dotyczącym wprowadzania młodzieży na rynek pracy oraz z zaleceniem Rady w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży zapoznała senatorów wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Jak poinformowała, Komisja Europejska przedstawiła inicjatywy, których celem jest ułatwienie młodym ludziom znalezienia zatrudnienia po zakończeniu edukacji. Są to: gwarancje dla młodzieży; ramy jakości dla staży; europejski sojusz na rzecz przyuczenia do zawodu; wspieranie mobilności młodzieży w ramach EURES (program dotyczący miejsc pracy dla młodzieży). W swoich dokumentach Komisja Europejska stara się zmobilizować rządy do działań ułatwiających młodym ludziom aktywność zawodową i zdobycie zatrudnienia, proponuje m.in. wsparcie finansowe ze środków UE dla Europejskiego Funduszu Społecznego, a także innych funduszy strukturalnych. Celem zalecenia Rady w sprawie ustanowienia gwarancji dla młodzieży jest natomiast doprowadzenie do tego, aby państwa członkowskie UE realizowały tzw. gwarancję dla młodzieży, polegającą na zapewnieniu osobom do 25. roku życia w ciągu 4 miesięcy po opuszczeniu szkoły lub utracie pracy otrzymanie oferty pracy dobrej jakości, ustawicznego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu. Proponowane rozwiązanie ma na celu wspieranie młodzieży w przechodzeniu od etapu edukacji, stanu bezrobocia lub bierności zawodowej do zatrudnienia, w efekcie zaś powinno poprawić niejednokrotnie skrajnie trudną sytuację młodzieży na rynkach pracy wielu państw członkowskich UE.
W trakcie dyskusji senator Michał Seweryński zwrócił uwagę na brak konkretów w przedstawionym stanowisku rządu. Dodał, że brakuje opisu działań, jakie rząd podejmie, aby zapewnić młodzieży miejsca pracy. Zdaniem senatora Grzegorza Wojciechowskiego, potrzebne jest włączenie do systemu edukacji fachowców z zakładów pracy. Senator Marek Ziółkowski dodał, że dzięki szkoleniom młodzież sama powinna tworzyć innowacyjną gospodarkę. Senator Edmund Wittbrodt zaproponował, aby komisje pozytywnie zaopiniowały przedstawione działania rządu w sprawie omawianych komunikatów i zalecenia Rady.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.