Narzędzia:

18 grudnia 2012 r.

18.12.2012

Gościem Komisji Obrony Narodowej był Tomasz Siemoniak. Minister obrony narodowej przedstawił senatorom informację na temat programu reformy systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. Jak wyjaśnił, prace nad zmianami w systemie dowodzenia zainicjował prezydent Bronisław Komorowski, który 8 listopada 2011 r. podpisał postanowienie w sprawie głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2013-2022. Minister przypomniał, że program reformy przygotowano wspólnie z Biurem Bezpieczeństwa Narodowego. Jego celem, zgodnie z obecnymi tendencjami, jest zmiana systemu organizacji i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP w celu utworzenia połączonych organów dowodzenia, odpowiedzialnych za jednoczesne kierowanie różnymi formacjami z różnych rodzajów sił zbrojnych. Najważniejsza zmiana dotyczy rozdzielenia funkcji planowania, dowodzenia ogólnego i dowodzenia operacyjnego. Funkcje planowania i programowania strategicznego zostaną powierzone szefowi Sztabu Generalnego, dowodzenie ogólne - dowódcy generalnemu Sił Zbrojnych, zaś dowodzenie operacyjne - dowódcy operacyjnemu. Dotychczasowe dowództwa rodzajów Sił Zbrojnych zostaną połączone w jedno Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Podczas posiedzenia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej, odnosząc się do wystąpienia ministra Tomasza Siemoniaka, podkreślił, że nowy system dowodzenia ułatwi powołanie na czas wojny naczelnego wodza. W trakcie dyskusji senatorowie interesowali się systemami dowodzenia w siłach zbrojnych innych państw NATO, uprawnieniami prezydenta w zakresie pełnienia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi w nowym systemie dowodzenia, podległością Wojsk Specjalnych, liczbą stanowisk generalskich, zmianami w strukturze kadrowej wojska, usytuowaniem kandydata na Naczelnego Wodza, a także kosztem wprowadzenia proponowanych zmian.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.