Narzędzia:

11 grudnia 2012 r

11.12.2012

Komisja Zdrowia postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Przedstawiając nowelizację sejmową, wiceminister zdrowia Sławomir Neumann wyjaśnił, że zmierza ona do przedłużenia obowiązywania ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. na kolejny rok. Ponadto ustawa usuwa wątpliwości interpretacyjne co do odprowadzania składki za domowników rolników, którzy prowadzą działalność w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej i dodatkowo w gospodarstwie rolnym, a także wątpliwości dotyczące możliwości potrącania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 0,2% składki tytułem kosztów jej poboru i ewidencjonowania. Podczas posiedzenia Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zgłosiło uwagi o charakterze legislacyjnym, nie zostały one jednak poparte przez przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia i członków komisji.

Tego samego dnia Komisja Zdrowia zapoznała się z informacją na temat kierunków zmian w organizacji polskiego systemu opieki onkologicznej, którą przedstawił przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem. Jak podkreślił, na całym świecie rośnie liczba osób chorych na nowotwory, a jedną z najważniejszych przyczyn tego zjawiska jest starzenie się społeczeństw. Z drugiej jednak strony, podejmowane są działania, które powodują zmniejszanie liczby zachorowań i ograniczają występowanie takich czynników ryzyka, jak palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu czy zakażenia związane z nowotworami. Ponadto, przede wszystkim dzięki prowadzonym obecnie badaniom przesiewowym umożliwiającym wykrywanie wczesnego stadium nowotworów, zwiększa się także możliwość wykrywania raka i zmian przedrakowych. Prof. Jacek Jassem zwrócił również uwagę, że nowotwór staje się coraz częściej chorobą przewlekłą, z powodu której nie umiera się od razu, ale żyje przez wiele lat. Oznacza to, że zmienia się przebieg kliniczny choroby nowotworowej. Zdaniem onkologów, 1/3 skuteczności leczenia raka wynika z jakości udzielanych świadczeń medycznych. Składają się na nią: skuteczność badań przesiewowych, czas oczekiwania na leczenie i zastosowanie optymalnej terapii. 1/4 skuteczności leczenia zależy od zarządzania systemem, m.in. przyjęcia narodowej strategii leczenia chorób nowotworowych, właściwego nadzoru i ram czasowych, monitoringu, zarządzania procesem leczenia, koordynacji i zapewnienia odpowiedniej jakości. 1/2 skuteczności zależy natomiast od posiadanych zasobów – zakresu finansowania opieki zdrowotnej, dostępności innowacyjnych leków, liczby specjalistycznych ośrodków onkologicznych i urządzeń diagnostycznych, np. tomografów.

Podczas obrad przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii prof. Danuta Perek podkreśliła, że Polska jako pierwsza w Europie opracowała standardy opieki nad dzieckiem z chorobą nowotworową. Po zakończeniu leczenia dzieci są poddane obserwacji. 70–75% z nich zostaje wyleczonych całkowicie, pozostałe 25–30% przypadków osiąga wieloletnie remisje. Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Chlebus zwrócił uwagę, że na szczególne preferencje zasługują ośrodki onkologiczne, które podchodzą kompleksowo do pacjenta i oferują komplementarne usługi medyczne, bez względu na to, czy są to ośrodki publiczne czy niepubliczne. Zdaniem ekspertów, w Polsce należy tworzyć ośrodki Breast Units, które funkcjonują już w wielu krajach Unii Europejskiej. Takie placówki zapewniałyby pacjentowi przeprowadzenie konsultacji z wielu dziedzin medycyny, m.in. chirurgii onkologicznej, onkologii klinicznej, radioterapii czy radiologii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.