Narzędzia:

11 grudnia 2012

11.12.2012

Komisja Ustawodawcza wspólnie z Komisją Kultury i Środków Przekazu oraz Komisją Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo prasowe i będą rekomendowały jego przyjęcie przez Senat.
Przedstawiciel wnioskodawców senator Andrzej Matusiewicz wyjaśnił, że projekt dostosowuje przepisy art. 45, art. 7 ust. 2 oraz art. 20 ust. 1 ustawy - Prawo prasowe do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 14 grudnia 2011 r. Trybunał zakwestionował przepisy, w myśl których osoba, która wydaje dziennik lub czasopismo bez rejestracji bądź zawieszone, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Trybunał orzekł, że sankcja karna grożąca za niedopełnienie wymogu rejestracji czasopism drukowanych jest środkiem nadmiernie surowym i nieproporcjonalnym w stosunku do celu założonego przez ustawodawcę, czyli zapewnienia przestrzegania obowiązku rejestracji. Senator Andrzej Matusiewicz poinformował, że w projekcie ustawy zaproponowano zastąpienie dotychczasowej sankcji karnej sankcją grzywny, orzekaną według przepisów kodeksu wykroczeń. Podkreślił, że tym samym zmieniona zostanie kwalifikacja prawna czynu. Niedopełnienie rejestracji nie będzie już karane grzywną lub ograniczeniem wolności, lecz będzie traktowane jako wykroczenie, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Senator Andrzej Matusiewicz poinformował też, że projekt uzyskał pozytywną opinię przedstawicieli resortów sprawiedliwości oraz kultury i dziedzictwa narodowego.
Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski zwrócił uwagę, że senacki projekt ustawy jest niemal tożsamy z sejmowym projektem nowelizacji prawa prasowego. Podkreślił, że projekt senacki jest bardziej komplementarny. Zdaniem wiceministra, oba projekty powinny być rozpatrywane wspólnie. Prezes Izby Wydawców Prasy Wiesław Podkański oraz Dorota Głowacka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka zasygnalizowali istnienie potrzeby objęcia analogicznymi uregulowaniami prasy internetowej. Senator Andrzej Matusiewicz wyjaśnił, że takie uregulowanie wykraczałoby poza kompetencje Senatu, który zobowiązany jest do dostosowania przepisów do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem prezesa Wiesława Podkańskiego, kwestia prasy internetowej powinna być uwzględniona w tzw. dużej nowelizacji prawa prasowego, która jest przygotowywana.
Komisje przyjęły wniosek senatora Piotra Zientarskiego o przyjęcie projektu ustawy bez poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.