Narzędzia:

30 stycznia 2013 r.

30.01.2013

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Nowelizację przedstawił i uzasadnił pilną potrzebę wprowadzenia proponowanych w niej zmian podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wojciech Kowalczyk. Jak podkreślił, nowela wychodzi naprzeciw oczekiwaniom małych i średnich przedsiębiorstw. Rozszerza uprawnienia Banku Gospodarstwa Krajowego do udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis. Ustawa upoważnia ministra właściwego ds. finansów publicznych do wydania rozporządzenia, określającego szczegółowe warunki i tryb udzielania tej pomocy. Ponadto przewidziano, że główny instrument zabezpieczający stanowić ma nieodwołalna gwarancja, a nie jak dotychczas poręczenie. Wprowadzony zostanie outsourcing oceny ryzyka kredytowego. Opłaty prowizyjne z tytułu planowanego udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy publicznej lub pomocy de minimis będą pobierane w wysokości niższej od wynagrodzenia pobieranego według stawek rynkowych. Wiceminister finansów omówił także różnice między obecnie obowiązującym rządowym programem wspierania przedsiębiorczości, a wprowadzonym po uwzględnieniu postulowanych zmian ustawowych. Poinformował, że gwarancja udzielona przez Bank Gospodarstwa Krajowego będzie miała zerową wagę ryzyka i będzie traktowana na równi z gwarancją Skarbu Państwa, który będzie również refundował koszty szkodowości i udzielania tych gwarancji Bankowi Gospodarstwa Krajowego, a w uzasadnionych wypadkach będzie dokapitalizowywał bank, jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

Zastępca prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego Jarosław Bełdowski poinformował o stanie przygotowań do udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis, a także do realizacji zapisów ustawy. Podczas obrad zapoznano się także z opinią z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zgłosiło wątpliwości zarówno o charakterze ogólnym, jak i szczegółowym. Do przedstawionych uwag odniósł się wiceminister finansów. W trakcie dyskusji senatorowie Łukasz Abgarowicz, Grzegorz Bielecki i Henryk Cioch odnieśli się m.in. do kwestii związanych z tempem prac nad ustawą, a także z outsourcingiem oceny ryzyka kredytowego. Zwrócili się o uszczegółowienie informacji na temat gwarancji, kosztów szkodowości i obciążeń dla budżetu państwa wynikających z przyjęcia rozpatrywanej nowelizacji.

W wyniku głosowania, na wniosek senatora Kazimierza Kleiny, połączone komisje postanowiły zarekomendować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne. Na sprawozdawcę połączonych komisji w czasie posiedzenia plenarnego wybrano senatora Stanisława Jurcewicza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.