Narzędzia:

18 grudnia 2012 r.

18.12.2012

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ustawodawczej kontynuowali pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 5 grudnia 2012 r. Przedstawiciele resortów transportu, finansów i sprawiedliwości wnieśli wówczas szereg uwag, wymagających analizy i konsultacji. Podczas obecnego posiedzenia przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu przedstawiła poprawiony projekt uwzględniający zmiany wynikające z sugestii ze strony zainteresowanych resortów. Jak wyjaśniła, chodzi o dodanie przepisów dotyczących m.in. nieskorzystania z pierwszeństwa nabycia lokalu, poniesionych przez spółdzielnię nakładów koniecznych i zwiększających wartość budynku, waloryzacji wartości rynkowej lokalu, a także możliwości udzielania bonifikat przez uprawniony organ spółdzielni mieszkaniowej.
Zaproponowane zmiany poparł podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Piotr Styczeń. Zauważył jednocześnie, że nakłady konieczne są ściśle związane z utrzymaniem budynku i powinny być pokrywane w czynszu. Jego zdaniem, należy je wyraźnie rozgraniczyć od nakładów zwiększających wartość nieruchomości. Wiceminister opowiedział się także za powierzeniem radom nadzorczym spółdzielni prawa do przyznawania bonifikat. Podkreślił, że zasady waloryzacji kaucji mieszkaniowej i ceny nabycia lokalu powinny być ze sobą spójne.
W trakcie dyskusji senatorowie Witold Gintowt-Dziewałtowski, Helena Hatka i Bohdan Paszkowski pytali o zasady waloryzacji wartości rynkowej. Senator Andrzej Matusiewicz zwrócił uwagę na konieczność ujednolicenia terminologii, czyli konsekwentnego używania pojęcia lokal, a nie mieszkanie. Senator Stanisław Jurcewicz wskazał natomiast, że to zarząd spółdzielni powinien odpowiadać za gospodarkę finansami, w tym za udzielanie bonifikat, ponieważ rada nadzorcza jest organem wyłącznie kontrolnym.
Przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu sformułowała 4 uwagi o charakterze legislacyjnym. Poprawki zaproponowane przez biuro zgłosił przewodniczący obradom senator Stanisław Jurcewicz. W wyniku kolejnych głosowań uzyskały one poparcie połączonych komisji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.