Narzędzia:

18 grudnia 2012 r.

18.12.2012

Senatorowie z Komisji Środowiska postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji oraz ustawy - Prawo ochrony środowiska. Jak ustalono, jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Stanisław Gorczyca.

Cel i założenia nowelizacji, uchwalonej przez Sejm na podstawie projektu wniesionego przez Radę Ministrów, przedstawiła wiceminister środowiska Aneta Wilmańska. Jak podkreśliła, ma ona ułatwić realizację projektów wspólnych wdrożeń, które mogą przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych, a także realizację i monitorowanie projektów w ramach krajowego systemu tzw. zielonych inwestycji, m.in. poprzez uproszczenie naboru wniosków o udzielenie dofinansowania ze środków zgromadzonych na rachunku klimatycznym, wprowadzenie mechanizmu refinansowania z rachunku klimatycznego kosztów poniesionych ze środków własnych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska na realizację programów lub projektów. Ponadto w nowelizacji ujednolicono system monitorowania efektów związanych z uniknięciem lub redukcją emisji gazów cieplarnianych w ramach krajowego systemu tzw. zielonych inwestycji oraz uproszczono system monitorowania wydatkowania przez beneficjentów środków uzyskanych z rachunku klimatycznego i postępów w realizacji programów i projektów dofinansowanych ze środków zgromadzonych na tym rachunku. Umożliwiono refinansowanie ze środków zgromadzonych na rachunku klimatycznym kosztów poniesionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska ze środków własnych na realizację programów lub projektów w zakresie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Umożliwiono udzielanie dotacji na programy lub projekty rezerwowe ze środków zgromadzonych na rachunku klimatycznym oraz innych środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przewidziano także możliwość wykorzystywania do realizacji programów lub projektów w ramach krajowego systemu zielonych inwestycji istniejących programów pomocy publicznej.

W trakcie dyskusji poruszano m.in. kwestie dotyczące bilansu energetycznego "zielonych inwestycji". Zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, w której zgłoszono kilka uwag do rozpatrywanej ustawy. Dwie poprawki spośród zawartych w opinii przejął senator Wojciech Kurkiewicz. Pierwsza z nich dotyczyła nowego brzmienia art. 3 ust. 6 ustawy i odnosiła się do odpłatności za wykonywanie raportów sporządzanych na potrzeby organów administracji publicznej. Druga zmiana odnosiła się do dodawanego art. 29 ust. 4 ustawy. Postulowane poprawki negatywnie oceniła wiceminister środowiska Aneta Wilmańska. Jej zdaniem, brzmienie art. 3 ust. 6 ustawy nie budzi żadnych wątpliwości, a proponowana poprawka nie wprowadza zarówno zmiany jakościowej, jak i merytorycznej. Niezasadna jest również druga propozycja, ponieważ przepis ma dawać krajowemu operatorowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prawo do zmiany regulaminu konkursu w wypadku zmiany przepisów prawa.

W wyniku kolejnych głosowań komisja nie przyjęła poprawek zgłoszonych przez senatora Wojciecha Skurkiewicza. Na wniosek senator Jadwigi Rotnickiej postawiono przyjąć rozpatrywaną nowelizacje bez poprawek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.