Narzędzia:

30 października 2012 r.

30.10.2012

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Środowiska rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o odpadach wydobywczych oraz niektórych innych ustaw.

Nowelizację, która zmierza do wdrożenia przez Polskę przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/21/WE z 15 marca 2006 r. w sprawie gospodarowania odpadami pochodzącymi z przemysłu wydobywczego oraz zmieniającej dyrektywę 2004/35/WE, przedstawił wiceminister środowiska Piotr Woźniak. Jak poinformował, wdrażane przepisy nakładają na posiadacza odpadów, który prowadzi obiekt ich unieszkodliwiania, obowiązek dokonania klasyfikacji obiektu; zmienia się ponadto m.in. okres przechowywania sprawozdań o wynikach monitoringu. Zapewniony zostanie także udział społeczeństwa na etapie postępowania w sprawie wydania zezwolenia na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych.

Podczas obrad senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zaproponowało wprowadzenie trzech poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Jedna z nich zapewniała ustawie spójność terminologiczną, druga miała charakter redakcyjny, trzecia natomiast miała zapewnić posiadaczom odpadów czas na dostosowanie prowadzonej przez nich działalności do zmieniającego się stanu prawnego. Proponowane zmiany uzyskały pozytywną opinię resortu środowiska. Poprawki formalnie zostały zgłoszone przez senator Jadwigę Rotnicką.

W trakcie dyskusji senatorowie pytali, czy wprowadzenie wymogów UE nie skomplikuje funkcjonowania zakładów górniczych. Interesowano się, w jaki sposób rozwiązać problem nadkładów z wyrobisk odkrywkowych, gdzie je lokować i czy nie pojawi się problem z zamknięciem drogi do nowych pokładów wydobywczych. Odpowiadając, wiceminister Piotr Woźniak poinformował o możliwości magazynowania nadkładów.

W opinii obecnego na posiedzeniu przedstawiciela Pracodawców RP Aleksandra Kabzińskiego, niektóre przepisy nowelizacji mogą spowodować problemy dla małych przedsiębiorców. Z tą opinią nie zgodził się wiceminister środowiska.

Senatora Stanisława Iwana interesowała natomiast kwestia właściwego zabezpieczenia złóż, tj. nieplanowanie na ich terenie innych inwestycji niż te, które są związane z wydobyciem. Jak poinformował przedstawiciel resortu środowiska, niezbędne jest udokumentowanie złóż w planie zagospodarowania przestrzennego przez gminy.

Senator Stanisław Iwan wniósł poprawkę, która miała na celu wyłączenie spod reżimu ustawy o odpadach wydobywczych nadkładu stanowiącego masy ziemne lub skalne usuwane znad złoża w celu umożliwienia wydobycia kopaliny użytecznej, zwałowanej na obszarze górniczym, o ile nie stanowi odpadu w rozumieniu przepisów o odpadach.

W wyniku głosowaniu połączone komisje zaaprobowały wszystkie przedstawione poprawki. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Jadwigę Rotnicką.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa