Narzędzia:

11 grudnia 2012 r.

11.12.2012

Senatorowie z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznali się z informacją Stowarzyszenia Szkoła Liderów na temat I Kongresu Liderów, a także planowanych w 2013 r. inicjatyw skierowanych do młodzieży polonijnej. O przedsięwzięciach kierowanych do młodych liderów polonijnych na świecie mówili dyrektor generalny stowarzyszenia Przemysław Radwan-Röhrenschef i koordynator Magdalena Mazur. W 2012 r. w ramach programu "IV Szkoła Liderów Polonijnych" stowarzyszenie zorganizowało Szkołę Liderów Polonijnych Ameryki Północnej, Szkolenie Liderskie w Irlandii i Rosji, Szkolenie Liderów Organizacji Studenckich w Wielkiej Brytanii, Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych z Ameryki Południowej i Szkolenie Specjalistyczne dla Absolwentów, a także Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych, którego ostatni dzień odbył się w Senacie z udziałem senatorów z Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą. W 2012 r. przygotowano także narzędzia internetowe wspomagające współpracę liderów polonijnych i wymianę doświadczeń z polskimi liderami i organizacjami. Są to: "Baza Absolwentów", "Liderzy na Facebooku" i "Przenocuj Lidera". Jak podkreślano, celem projektów realizowanych przez stowarzyszenie jest przygotowanie młodych liderów polonijnych do podejmowania skutecznych działań w ich środowiskach lokalnych: promujących Polskę, aktywizujących Polonię i organizacje polonijne, służących pozyskiwaniu funduszy i przygotowaniu do startu w wyborach.

Jak podkreślił dyrektor Przemysław Radwan-Röhrenschef, w realizowanych przez stowarzyszenie przedsięwzięciach istotną rolę odgrywa budowanie relacji między polskimi organizacjami i samorządami a organizacjami i liderami polonijnymi, a także wymiana doświadczeń między organizacjami polonijnymi na Wschodzie i Zachodzie. Jest to kapitał, który pozwoli w przyszłości na kontynuację współpracy bez wsparcia stowarzyszenia.

Wśród planowanych w 2013 r. inicjatyw znalazły się: Szkoła Liderów Polonijnych Europy Zachodniej (kraje UE) i Szkoła Liderów Polonijnych Południa (Australia, Nowa Zelandia, RPA), Szkolenie Liderskie w Nowym Jorku, Szkolenie Samorządowe w Irlandii, Szkolenie Liderów Organizacji Młodych Profesjonalistów w Kanadzie, Zjazd Absolwentów Szkoły Liderów Polonijnych, Szkoła Animatorów Polonijnych w Rosji.

W trakcie dyskusji senator Andrzej Person pozytywnie odniósł się do działań zmierzających do włączania młodych liderów w aktywność polityczną i społeczną w kraju zamieszkania.

Następnie Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznała się ze sprawozdaniem senator Barbary Borys-Damięckiej z konferencji "Aktualne problemy mediów polskojęzycznych na Litwie - część 2". Senator omówiła przebieg i najważniejsze ustalenia spotkania, które odbyło się 24-25 listopada 2012 r. w Senacie i w siedzibie Spółki Medialnej Agora. Organizatorem konferencji były Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. Pierwsza część konferencji odbyła się w kwietniu 2012 r. w Wilnie z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP. Jak poinformowała senator, redaktor naczelny portalu www.gazeta.pl zaoferował staże dla młodych dziennikarzy z Litwy. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaproponowała, że będzie wspierać centrum kształcenia dziennikarzy polonijnych, szczególnie dziennikarzy z Litwy. Z kolei dziennikarze z Litwy zadeklarowali rozwijanie współpracy z mediami litewskimi i rosyjskimi. Dostrzegli także możliwości, jakie stwarza konsolidacja mediów, a także zaapelowali o kontynuowanie spotkań na temat przyszłości mediów polskojęzycznych na Litwie.

W trakcie dyskusji wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek wyraził przekonanie, że konsolidacja mediów polskojęzycznych na Litwie jest niezbędna dla ich rozwoju. Zdaniem wiceministra, działając w pojedynkę, z małym kapitałem, media polskojęzyczne są skazane na porażkę w konkurencji z mediami litewskimi i rosyjskimi.

Podczas posiedzenia zapoznano się także ze sprawozdaniem senatora Piotra Zientarskiego z udziału w Kongresie Organizacji Polskich w Niemczech, który odbył się w Berlinie 7-9 grudnia 2012 r. Celem kongresu było zainicjowanie dialogu między organizacjami polonijnymi w Niemczech. Debatowano m.in. o perspektywach nauki języka polskiego w tym kraju, o realizacji traktatu z 1991 r. w kontekście ustaleń "okrągłego stołu", a także o współpracy niemieckiej Polonii z krajem ojczystym. Podczas kongresu podkreślano m.in. potrzebę prowadzenia szkoleń dla organizacji polonijnych na temat pozyskiwania środków unijnych. Senator Piotr Zientarski pozytywnie ocenił przebieg i atmosferę berlińskiego spotkania, w którym wzięło udział wiele organizacji polonijnych działających w Niemczech.

W trakcie dyskusji senator Marek Borowski zaapelował o monitorowanie sytuacji Polonii niemieckiej. Zaproponował m.in. zorganizowanie posiedzenia poświęconego realizacji postanowień "okrągłego stołu" ds. realizacji traktatu polsko-niemieckiego.

Senator Marek Konopka interesował się, czy podczas kongresu poruszano kwestie dotyczące dyskryminowania Polonii niemieckiej.

Wiceminister spraw zagranicznych Janusz Cisek zapewnił, że resort systematycznie monitoruje sytuację Polonii niemieckiej. Jego zdaniem, postanowienia podjęte podczas obrad "okrągłego stołu" mają pozytywny wpływ na sytuację Polaków w Niemczech.

W sprawach różnych głos zabrał przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Andrzej Person, który zwrócił się do wiceministra spraw zagranicznych o wyjaśnienie kwestii planowanego zmniejszenia finansowania TVP Polonia.

Odpowiadając, wiceminister Janusz Cisek potwierdził, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o zmniejszeniu dofinansowania dla TVP Polonia z powodu niepodjęcia przez Zarząd TVP rozmów w celu zminimalizowania skutków niekorzystnie zawartej umowy ze spółką Spanski Enterprise na emisję programów dla Polonii. W wyniku tej umowy, która ma obowiązywać do 2020 r., TVP Polonia nie może być odbierana przez Polonię w Ameryce Północnej i Południowej. Obecnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozważa dofinansowanie programów dla Polonii w inny sposób, m.in. na drodze konkursu.

Senator Barbara Borys-Damięcka zwróciła uwagę, że misja TVP Polonia jest zapisana w ustawie o radiofonii i telewizji. W związku z tym pytała, czy resort przygotowuje nowelizację tej ustawy, i czy ten pomysł był konsultowany z medioznawcami. Jak przypomniała, inne stacje telewizyjne również nie będą mogły nadawać programów w Ameryce, ponieważ umowa ze spółką Spanski Enterprise daje jej wyłączność na emisję programów wyprodukowanych w Polsce. Senator zaproponowała ministerstwu przeprowadzenie audytu na temat oglądalności TVP Polonia na świecie.

Zdaniem wiceministra Janusza Ciska, to TVP Polonia powinna przeprowadzić audyt, by wykazać swoją atrakcyjność i dużą oglądalność. Jak poinformował, ministerstwo otrzymuje sygnały od swoich placówek o znikomym zainteresowaniu ofertą TVP Polonia. Oznacza to, według niego, nierealizowanie przez tę stację jej głównego zadania, jakim jest propagowanie wiedzy o Polsce.

Przewodniczący komisji senator Andrzej Person zadeklarował, że w najbliższym czasie zostanie zorganizowane posiedzenie komisji poświęcone sytuacji TVP Polonia.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.