Narzędzia:

18 maja 2012 r.

18.05.2012

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej opowiedzieli się, na wniosek senatora Macieja Grubskiego, za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw. Zakłada ona, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.  Za wnioskiem o przyjęcie nowelizacji ustawy bez poprawek głosowało 6 senatorów, 2 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poparcia komisji nie uzyskał wniosek zgłoszony wcześniej przez przewodniczącego komisji senatora Władysława Ortyla o odrzucenie noweli w całości. Jak wskazywał wnioskodawca, podczas konsultacji nad rozwiązaniami zawartymi w rozpatrywanej noweli nie do końca zostały uwzględnione argumenty strony społecznej. "Oprócz rządu i koalicji rządzącej żadna z instytucji nie poparła w pełni tego projektu" - mówił senator.

W trakcie dyskusji zmiany zaproponowane w ustawie o emeryturach mundurowych pozytywnie ocenił senator Bogdan Klich. Jak podkreślił, wydatki z budżetu państwa na emerytury mundurowe stale rosną, co stanowi duże obciążenie.

Wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek stwierdził, że projekt reformy systemu emerytur mundurowych, który - według niego - jest kompromisem, był szeroko konsultowany. "Senat będzie decydował o odrzuceniu ustawy, bądź przyjęciu tego kompromisu. W rządzie nie mieliśmy złudzeń co do tego, że strona społeczna, która traci część uprawnień, tej trudnej zmiany nie będzie popierać. Jest to jednak bardzo dobry kompromis" - przekonywał wiceminister.

Sejm, decydując o reformie emerytur mundurowych 11 maja 2012 r., postanowił, że funkcjonariusze, którzy wstąpią do służby od 2013 r., nabędą uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Reformę w tym kształcie zaproponowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Resort finansów postulował dalej idące zmiany. Ta propozycja nie została jednak przyjęta przez Radę Ministrów. Szef resortu finansów Jacek Rostowski początkowo wskazywał, że funkcjonariusze, wstępujący do służby, powinni być włączeni do powszechnego systemu emerytalnego. Kolejny wariant przedstawiony przez Ministerstwo Finansów zakładał, że funkcjonariusze będą nabywali uprawnienia emerytalne po 60. roku życia, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 30 lat.

Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Według noweli, emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 kolejnych wybranych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60% podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3%. Maksymalna wysokość emerytury będzie mogła wynieść 75% pensji. Jak dotychczas, emerytura będzie mogła być podwyższana o 0,5% za każdy pełny miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą. Nowy system obejmie osoby, które wstąpią do służby po wejściu w życie nowych przepisów, czyli na początku 2013 r.

Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat. Wtedy emerytura wynosi 40% ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura wynosi 75% ostatniej pensji.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa