Narzędzia:

24 kwietnia 2012 r.

24.04.2012

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przeprowadzono pierwsze czytanie projektu uchwały w 30. rocznicę utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność". Projekt przedstawił przedstawiciel wnioskodawców senator Józef Pinior. Przypomniał, że mija 30 lat od utworzenia Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność". Projekt uchwały jest wyrazem szacunku i podziękowania dla wszystkich, którzy swoją podziemną aktywnością zachowali siłę i znaczenie Solidarności.

Senator Piotr Zientarski zwrócił uwagę na nieścisłości językowe i złożył wniosek o wprowadzenie kilku poprawek językowych i interpunkcyjnych. Z kolei senator Michał Seweryński zaproponował poprawki redakcyjne. Przedstawicielka Biura Legislacyjnego Aldona Figura przedstawiła zaś 2 propozycje poprawek językowych.

W wyniku głosowania komisje przyjęły wszystkie poprawki językowe senatora Piotra Zientarskiego i redakcyjne senatora Michała Seweryńskiego.

Do przedstawienia sprawozdania komisji na posiedzeniu Senatu został wybrany senator Józef Pinior.

W następnym punkcie porządku przeprowadzono pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego. Projekt ustawy przedstawił przedstawiciel wnioskodawców senator Andrzej Matusiewicz. Przypomniał, że proponowana nowelizacja k.p.c ma na celu realizację postulatów zawartych w postanowieniu sygnalizacyjnym Trybunału Konstytucyjnego z 7 sierpnia 2009 r. (sygn. akt S 5/09). Trybunał w uzasadnieniu swojego postanowienia wskazał, że z konstytucyjnego punktu widzenia wątpliwości budzi art. 401 pkt 2 k.p.c w zakresie, w jakim nie przewiduje wznowienia postępowania na skutek stwierdzenia przez Europejski Trybunał Praw Człowieka naruszenia przez sąd Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Trybunał zauważył, że uregulowanie wznowienia jest konieczne z uwagi na postanowienie art. 9 konstytucji, który mówi, iż Polska przestrzega obowiązującego prawa międzynarodowego.

Marek Jarentowski z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zrekapitulował wszystkie uwagi i opinie o projekcie ustawy, jakie zostały przesłane do Komisji Ustawodawczej.

Senator Piotr Zientarski zaproponował, aby komisje nie zakończyły pierwszego czytania projektu na tym posiedzeniu i przeanalizowały uwagi oraz zgłoszone propozycje. Komisje przyjęły ten wniosek.

Komisje kontynuowały także pierwsze czytanie 2 projektów ustaw o zmianie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. W wypadku projektu zawartego w druku senackim nr 39 komisje zdecydowały o wprowadzeniu do niego poprawek. Sprawozdanie w tej sprawie na posiedzeniu Senatu przedstawi senator Piotr Wach.

Stan prac nad inicjatywą zawartą w druku senackim nr 44 w przedstawił Marek Jarentowski z Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Przypomniał, że minister spraw wewnętrznych w piśmie do przewodniczącego Komisji Ustawodawczej wskazał, iż projekt wpływa na nie tylko na zakres działania ABW, ale ma również ścisły związek z działaniami innych służb i organów powołanych do rozpoznawania i ścigania przestępstw oraz ich sprawców. Na początku maja projekt ustawy będzie przedmiotem obrad Kolegium ds. Służb Specjalnych.

W wyniku głosowania komisje poparły wniosek senatora Piotra Zientarskiego, aby prace nad tym projektem odroczyć do czasu zajęcia stanowiska i otrzymania kompleksowej opinii o projekcie.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.