Narzędzia:

24 kwietnia 2012 r.

25.04.2012

Senatorowie z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych podczas swego posiedzenia zapoznali się z informacją „Bankowość polska 2012. Stan, zagrożenia, szanse i wyzwania”.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz przedstawił informację o stanie polskiego sektora bankowego, ze szczególnym uwzględnieniem struktury systemu finansowego. Zapoznał senatorów ze sposobem kształtowania się aktywów polskiego sektora bankowego, w tym również z wielkością udziału w nich kapitału zagranicznego. Wykazał, że większość zysków wypracowanych przez banki przeznaczana była na tworzenie funduszy własnych, cechujących się wysoką jakością i stabilnością, dzięki czemu banki kredytowały polską gospodarkę także w czasie kryzysu na rynkach europejskim i amerykańskim.

Wśród bieżących problemów stojących przed polskim sektorem bankowym prezes K. Pietraszkiewicz wymienił kwestie związane z amerykańskim systemem wymiany informacji o transakcjach przeprowadzanych przez obywateli amerykańskich, rezydentów czy posiadaczy zielonej karty – Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA), z dyrektywą CRD IV i rozporządzeniem CRR, szczególnie w obszarze dotyczącym zasad działania i wymogów kapitałowych dla banków, czy też z podatkiem od transakcji finansowych – Financial Transaction Tax (FTT). Podsumowując, prezes Związku Banków Polskich wskazał na szereg wyzwań stojących przed polskim systemem bankowym. Zwrócił uwagę na potrzebę zapobieżenia załamaniu w obszarze budownictwa mieszkaniowego i wsparcia systemu emerytalnego.

Prezes Zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych Jerzy Różyński przedstawił informację na temat stanu i perspektyw bankowości spółdzielczej w Polsce. Zapoznał obecnych ze strukturą tego sektora, atutami banków spółdzielczych, możliwościami ich rozwoju i celami strategicznymi. Podobnie jak prezes K. Pietraszkiewicz, w swym wystąpieniu poświęcił wiele uwagi nowym regulacjom unijnym, podsumował działalność zespołu ds. prac nad zmianami regulacji prawnych dotyczących sektora bankowości spółdzielczej, który opracowuje rozwiązania dla polskiego sektora bankowego, w tym spółdzielczego.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Maciej Grabowski odniósł się do spraw związanych z dyrektywą CRD IV i Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA). Omówił kwestie dotyczące powyższych rozwiązań prawnych, przedstawił stan prac nad nimi.

Odnosząc się także do tych zagadnień, zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Witold Kwaśniak skupił się na dyrektywie CRD IV i budowie systemu ochrony instytucjonalnej – institutional protection scheme (IPS).

Zabierając głos w dyskusji, senatorowie: Henryk Cioch, Maciej Klima i Witold Sitarz poruszyli sprawy związane z programem mieszkaniowym i jego finansowaniem, upadłością konsumencką, restrukturyzacją zadłużenia, problemem opcji walutowych, systemem parabankowym (shadow banking system) oraz stanem uregulowań prawnych w tych obszarach.

Odpowiedzi udzielili podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów M. Grabowski, prezes Związku Banków Polskich K. Pietraszkiewicz i zastępca przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego W. Kwaśniak.

Podsumowując dyskusję, przewodniczący komisji senator Kazimierz Kleina poinformował, że komisja poświęci omawianej problematyce najbliższe posiedzenia. W pierwszej kolejności zaś zostaną poruszone kwestie związane z upadłością konsumencką.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.