Narzędzia:

18 kwietnia 2012 r.

18.04.2012

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych rozpatrzono ustawę o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Jej założenia omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Paweł Tamborski. Jak wyjaśnił, ustawa przewiduje zniesienie od 1 stycznia 2013 r. zwolnień podatkowych od dochodów osób fizycznych i prawnych, pochodzących ze sprzedaży udziałów, akcji spółek lub dywidend z zysku spółek wchodzących w skład jednego z Narodowych Funduszy Inwestycyjnych (NFI). Celem regulacji jest zrównanie praw podatników wobec nieuzasadnionych już ulg dla posiadaczy walorów spółek z dawnych NFI, które w wyniku wieloletnich przekształceń stały się podmiotami rynkowymi. Ustawa obliguje też spółki do zmiany nazw i rezygnacji z oznaczenia NFI.

Poseł Adam Szejnfeld podkreślił, że projekt ustawy uzyskał poparcie wszystkich klubów poselskich.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego nie zgłosił uwag o charakterze legislacyjnym.

Działający na rzecz Narodowych Funduszy Inwestycyjnych radca prawny Marcin Grzelecki zwrócił uwagę, że przewidziany w ustawie okres przejściowy jest zbyt krótki i nie zapewnia ochrony nabytych praw do zwolnień podatkowych. Zasugerował przyjęcie bezterminowych ulg przy sprzedaży walorów kupionych przed wejściem w życie przedmiotowej ustawy lub wydłużenie okresu przejściowego do 6 lat.

W trakcie dyskusji senatorowie Jan Michalski i Marek Ziółkowski pytali przedstawicieli rządu o bieżącą wartość aktywów NFI i finansową skalę zwolnień od podatku PIT i CIT. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów Jarosław Szatański poinformował, że ulgi z tytułu CIT wynoszą ok. 4 mln zł rocznie.

Przewodniczący obradom senator Marek Ziółkowski poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Uzyskał on akceptację komisji (9 głosów za, 2 wstrzymujące się). Na sprawozdawcę jej stanowiska na posiedzeniu Senatu wybrano senatora Piotra Gruszczyńskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.