Narzędzia:

11 kwietnia 2012 r.

11.04.2012

W pierwszym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Jej założenia omówił sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Grzegorz Karpiński. Jak wyjaśnił, nowela przewiduje możliwość zwiększenia na najważniejszych polskich lotniskach od 1 czerwca do 4 lipca 2012 r. liczby operacji lotniczych dziennych i nocnych. Chodzi o wyłączenie w tym okresie wymagań dotyczących ochrony środowiska.
Podczas obrad zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi o charakterze legislacyjnym do sejmowej nowelizacji. Legislator krytycznie odniósł się do dodania przepisu, który nie mieści się w zakresie przedmiotowym ustawy. W swojej opinii zasugerował zmianę tytułu, uchwalenie oddzielnej ustawy lub nowelizację ustawy – Prawo lotnicze. Zwrócił również uwagę na niezgodne z zasadami techniki prawodawczej wyłączenie zewnętrznych przepisów bez bliższej ich identyfikacji. Wątpliwości budzą też rezygnacja z vacatio legis i brak przepisu o wygaśnięciu ustawy.
Do tych uwag negatywnie ustosunkował się wiceminister sportu Grzegorz Karpiński, który podkreślił zgodność nowelizacji z prawem Unii Europejskiej. To stanowisko poparł senator Marek Ziółkowski.
W trakcie dyskusji senatorowie Stanisław Jurcewicz, Wiesław Dobkowski i Robert Dowhan pytali m.in. o czas obowiązywania ustawy i o przewidywaną liczbę dodatkowych lotów. Odpowiedzi na pytania senatorów udzielił dyrektor Departamentu Lotnictwa w ministerstwie transportu Krzysztof Kapis.
W wyniku głosowania Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrzonej noweli sejmowej. Wniosek poparło 9 senatorów, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w sprawie ustawy o zmianie ustawy o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 wybrano senatora Aleksandra Pocieja.
W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Jej założenia przedstawił wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz. Jak wyjaśnił, ustawa przewiduje dopuszczenie do użytkowania odcinków dróg krajowych bez spełnienia niektórych wymagań ochrony środowiska. Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie realizacji inwestycji poprzez zmiany w zakresie kompetencji organów wydających decyzje o pozwoleniu na użytkowanie drogi. Decyzje należeć będą do organów nadzoru budowlanego, a nie, jak do tej pory, do wojewody i starosty. Takie pozwolenia będą wydawane tylko do 30 czerwca 2012 r.
Do sejmowej nowelizacji swoje uwagi zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Legislator negatywnie ocenił dodanie przepisu przejściowego do ustawy nowelizującej. Zwrócił uwagę, że w konsekwencji adresat ustawy nie otrzyma informacji o czasowym obowiązywaniu regulacji. Legislator zasugerował wprowadzenie przepisów przejściowych do ustawy nowelizowanej.
Przedstawionej opinii nie podzielił wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz i zwrócił się do senatorów o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.
W trakcie dyskusji pytano m.in. o tryb i warunki wydawania pozwoleń na użytkowanie odcinków dróg. Jak wyjaśniali przedstawiciele resortu transportu, dopiero mniej więcej za miesiąc okaże się, czy i które odcinki dróg zostaną dopuszczone do użytku na mocy przedmiotowej regulacji.
W wyniku głosowania, 10 głosami za, przy 3 wstrzymujących,  Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Andrzeja Owczarka.
Na zakończenie posiedzenia przewodniczący komisji senator Marek Ziółkowski poinformował, że przy komisji powstanie roboczy zespół ds. zamówień publicznych, kierowany przez senatora Antoniego Motyczkę. Zaprosił senatorów do wzięcia udziału w pracach tego zespołu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.