Narzędzia:

24 kwietnia 2012 r.

24.04.2012

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu uchwały w setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa. Projekt wniosła wicemarszałek Maria Pańczyk-Pozdziej.

Po zapoznaniu się z tekstem projektu połączone komisje zaproponowały do niego poprawki, przede wszystkim o charakterze redakcyjnym i stylistycznym. Na sprawozdawcę podczas drugiego czytania wybrano senatora Ryszarda Bonisławskiego.

Jak napisano w projekcie, w setną rocznicę śmierci Bolesława Prusa Senat pragnie przypomnieć tę wyjątkową postać, oddając hołd wybitnemu patriocie, wszechstronnemu pisarzowi i dociekliwemu, odważnemu publicyście, którego utwory stały się dla pokoleń źródłem wiedzy o świecie, zawiłych procesach społeczno-politycznych, a przede wszystkim o naturze człowieka.

Podkreślono, że Bolesław Prus, odnosząc rany w powstaniu styczniowym, pokazał, że jest zdolny do największych ofiar dla Ojczyzny, w swej twórczości postulował jednak nie walkę, ale potrzebę skutecznej pracy organicznej. Jako zwolennik mądrych kompromisów z nadzieją witał każdy przejaw demokratyzacji stosunków politycznych, dając temu wyraz w swojej publicystyce. Jak stwierdzono, felietony i reportaże Bolesława Prusa stanowią „niedościgniony wzór popularyzacji wiedzy przyrodniczej, ekonomicznej, matematycznej i socjologicznej”. Wskazano, że w dobie tabloidyzacji dziennikarstwa i braku zaufania do środków masowego przekazu, a także zaniku etosu pracy, odwoływanie się do dorobku i standardów literackich Bolesława Prusa jest ze wszech miar wskazane.

W projekcie uchwały znalazł się także postulat, aby media, szkoły, uczelnie wyższe i środowiska opiniotwórcze przypomniały postać Bolesława Prusa, którego dorobek „może być wzorem nie tylko dla współczesnych, ale i następnych pokoleń”.

Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus, polski pisarz, prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel i popularyzator wiedzy, urodził się 20 sierpnia 1847 r. w Hrubieszowie, zmarł 19 maja 1912 w Warszawie. Jego setna rocznica śmierci została wpisana do prestiżowego kalendarium rocznic obchodzonych w 2012 r. pod patronatem UNESCO. Także Warszawa – miasto, które Bolesław Prus uwiecznił w swojej twórczości – uczci rocznicę jego śmierci; pisarz będzie patronem tegorocznej warszawskiej Nocy Muzeów, która odbędzie się 19 maja.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Spotkanie Komisji Spraw Zagranicznych z wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy

Komisja Spraw Zagranicznych spotkała się z pierwszym wiceministrem spraw zagranicznych Ukrainy Andrijem Sybihą.