Narzędzia:

27 marca 2012 r.

27.03.2012

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznali się z informacją Głównego Urzędu Statystycznego o wynikach Powszechnego Spisu Rolnego w 2010 r., a także z informacja resortu rolnictwa na temat wykorzystania na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich danych wynikających z tego spisu, a także uwzględnienia ich w kształtowaniu wspólnej polityki rolnej.

Jak stwierdził dyrektor Departamentu Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego Artur Łączyński, przeprowadzenie Powszechnego Spisu Rolnego (PSR) miało przełomowe znaczenie dla rolniczej statystyki. Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej powstała możliwość dokonania spisu gospodarstw rolnych w naszym kraju w tym samym terminie i w tym samym zakresie tematycznym, co w innych państwach członkowskich UE. Wyniki spisu wskazują, że w rolnictwie polskim zaszło wiele zmian, które były stymulowane przez możliwość korzystania z poszczególnych programów. Uczestniczenie we wspólnym rynku spowodowało większą specjalizację i modernizację gospodarstw w celu zwiększenia konkurencyjności polskich produktów rolnych na obszarze Unii.

Informację na temat wykorzystania na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich danych wynikających z PSR, a także uwzględnienia ich w kształtowaniu wspólnej polityki rolnej przedstawił podsekretarz stanu w ministerstwie rolnictwa Andrzej Burta. Wyniki PSR umożliwiają pełniejszą ocenę wpływu UE, w tym efektów wspólnej polityki rolnej, na sytuację w polskim rolnictwie. Sektorowi rolniczemu dane z PSR służą do oceny struktury i liczby gospodarstw rolnych, zasobów kapitału w rolnictwie, wykorzystania środków produkcji, potencjału produkcyjnego produkcji roślinnej i zwierzęcej, metod produkcji czy zarządzania kryzysowego w rolnictwie. Stanowią również podstawę do określenia wskaźników przedstawiających sytuację ekonomiczno-organizacyjną rolnictwa, np. produktywności ziemi, kapitału, a także dokonania porównań na poziomie UE.

W trakcie dyskusji pytano, czy dane spisowe były weryfikowane przez ministerstwo rolnictwa, czy spis uwzględniał gospodarstwa ekologiczne oraz jakie działania resort zamierza podjąć w związku z wykazanym w spisie spadkiem liczby gospodarstw o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zwracano uwagę, że w PSR pojawiają się nowe określenia, takie jak np. użytki w złej kulturze. Pytano, jaką metodologię przyjęto przy badaniu tego wskaźnika. Senatorów interesowało również, czy dane ze spisu są porównywalne z tymi uzyskanymi w czasie spisu przeprowadzonego w UE. Podczas dyskusji wskazywano również, że maleje liczna osób utrzymujących się z gospodarstw rolnych i maleje powierzchnia użytków rolnych, co w konsekwencji spowoduje zakłócenie bezpieczeństwa żywnościowego.

Odpowiadając na wątpliwości zgłaszane podczas dyskusji, wiceminister rolnictwa Andrzej Burta stwierdził, że na podstawie danych PSR resort rolnictwa opracowuje strategie i programy wdrażane na obszarach wiejskich.

Dyrektor Departamentu Rolnictwa GUS Artur Łączyński poinformował, że nie można jeszcze porównać danych PSR z danymi innych państw Unii, ponieważ nie wszystkie kraje unijne je opublikowały. Ponadto stwierdził, że dopiero zakończenie spisu ludności i mieszkań umożliwi dokonanie rzetelnej oceny sytuacji socjalnej na wsi oraz porównania jej z warunkami życia w mieście.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.