Narzędzia:

28 marca 2012 r.

28.03.2012

Komisja Zdrowia wspólnie z Komisją Ustawodawczą przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz niektórych innych ustaw. Projekt ustawy omówiła przedstawicielka wnioskodawców senator Helena Hatka. Poinformowała, że celem projektu jest wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 czerwca 2010 r. (P 28/09), dotyczącego ustawy z 17 maja 1989 r. o izbach lekarskich. Trybunał stwierdził, że ustawa ta jest niezgodna z konstytucją w zakresie, w jakim wyłącza, w wypadku lekarza ukaranego przez Naczelny Sąd Lekarski w drugiej instancji karą nagany, prawo do wniesienia odwołania do sądu. 1 stycznia 2010 r. weszła w życie nowelizacja tej ustawy, która przyznaje ukaranym lekarzom prawo do kasacji bez względu na rodzaj orzeczonej kary. W myśl tych przepisów kasacja wnoszona jest do Sądu Najwyższego i rozpatrywana w trybie kodeksu postępowania karnego.

Projekt ustawy zakłada, że od orzeczeń sądu lekarskiego powinna przysługiwać apelacja, a nie jak obecnie kasacja. W opinii wnioskodawców, rozwiązanie to będzie korzystniejsze dla lekarzy ukaranych, zapewniając im możliwość wykorzystania sądowej drogi odwoławczej. Rozwiązanie to dotyczyłoby również pielęgniarek i położnych, lekarzy weterynarii, farmaceutów i diagnostów laboratoryjnych. Kasacja jest środkiem nadzwyczajnym i Sąd Najwyższy nie powinien być traktowany jako sąd pierwszej instancji. Intencja taka przyświecała ustawodawcy, który w 2002 r. przeniósł tego rodzaju sprawy do sądów apelacyjnych.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia poparł potrzebę ujednolicenia trybu odwoławczego od orzeczeń dyscyplinarnych dla zawodów medycznych, wskazując przy tym jako właściwy tryb kasacyjny, a nie apelacyjny.

Przedstawiciel Biura Legislacyjnego omówił poprawki zgłoszone przez ministra sprawiedliwości i prezesa Sądu Najwyższego. Zaproponowane zmiany formalnie przejął senator Piotr Zientarski. W wyniku głosowania zostały one przyjęte przez komisje. Następnie komisje przyjęły projekt ustawy o zmianie ustawy o izbach lekarskich oraz niektórych innych ustaw wraz z poprawkami (11 głosów za, 4 – przeciw).

Na sprawozdawcę połączonych komisji na posiedzeniu Senatu wybrano senator Helenę Hatkę.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.