Narzędzia:

28 marca 2012 r.

28.03.2012

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Ustawodawczejoraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych przeprowadzono pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie odebrania Senatowi RP środków finansowych na współpracę z Polonią i wspieranie Polaków za granicą.

Projekt omówił i przedstawił jego wnioskodawca wicemarszałek Stanisław Karczewski. Projekt wyraża dezaprobatęw związku z odebraniem Kancelarii Senatu środków przeznaczonych na współpracęz Poloniąi Polakami za granicą i przekazaniem 65 mln zł z jej budżetu do dyspozycji ministra spraw zagranicznych. Jak napisano w projekcie, decyzja Sejmu w tej sprawie spotkała się ze sprzeciwem senatorów, także tych, którzy mandat swój otrzymali z poparciem partii rządzącej. Za niezrozumiałe uznano powody tej decyzji, która odbiera Senatowi jego historyczne funkcje i przerywa zakorzenioną w polskim zwyczaju politycznym rolęSenatu, pozytywnie ocenianą przez Polonię.

Wicemarszałek złożył także autopoprawkę do swojego projektu, polegającą na ujednoliceniu tytułu i sformułowań zawartych w treści uchwały.

Podczas obrad przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu zwrócił uwagę, że projekt powinien zawierać dopisek: „Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej «Monitor Polski»”.

W trakcie dyskusji senator Piotr Zientarski poinformował, że 2 kwietnia 2012 r. Komisja Ustawodawcza organizuje konferencję „Konstytucja jako fundament państwa prawa”, podczas której będzie m.in. poruszona kwestia wprowadzenia konstytucyjnej opieki Senatu nad Polonią.

Wicemarszałek Stanisław Karczewski zasygnalizował potrzebę zorganizowania plenarnej debaty senackiej na temat opieki nad Polonią i Polakami za granicą z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przewodniczący obradom senator Kazimierz Kleina poinformował, że Klub Platformy Obywatelskiej zwrócił się już do marszałka Senatu z prośbą o przeprowadzenie takiej debaty.

Senatorowie zgłosili 4 wnioski do projektu uchwały. Senator Łukasz Abgarowicz postulował jego odrzucenie. Senator Bohdan Paszkowski zaproponował natomiast wprowadzenie poprawki, polegającej na uporządkowaniu sformułowań w tekście projektu. Wicemarszałek Stanisław Karczewski zaproponował autopoprawkę, polegającą na wykreśleniu przedostatniego akapitu projektu uchwały.

W wyniku głosowania połączone komisje poparły wniosek senatora Łukasza Abgarowicza o odrzucenie przedstawionego projektu uchwały. Na sprawozdawcę połączonych komisji podczas drugiego czytania projektu został wybrany senator Łukasz Abgarowicz.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 14 maja 2024 r.

Senatorowie z Komisji Petycji rozpatrzyli 8 petycji.

Prace w komisjach senackich – 8 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Klimatu i Środowiska, Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Praw Człowieka i Praworządności, Sportu, Edukacji, Petycji.

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.