Narzędzia:

19 grudnia 2011 r.

19.12.2011

Posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zwołano w celu rozpatrzenia ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw. Przyjęcie nowelizacji, uchwalonej z przedłożenia rządowego, rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Stanisław Rakoczy. Ma ona umożliwić wojewodom, na zasadzie porozumienia, powierzenie Straży Pożarnej, Policji lub jednostkom samorządu terytorialnego wykonywania zadań centrum powiadamiania ratunkowego. Chodzi o tereny, na których do tej pory nie utworzono wojewódzkich centrów powiadamiania ratunkowego lub centrów powiadamiania ratunkowego. Ich utworzenie przewidywała nowelizowana obecnie ustawa. Rozpatrywana nowela ma zapobiec sytuacji, w której po 1 stycznia 2012 r. nie funkcjonowałby żaden system powiadamiania ratunkowego, dlatego konieczne było przedłużenie okresu obowiązywania przepisów przejściowych do 31 grudnia 2013 r.
Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które nie zgłosiło żadnych uwag o charakterze legislacyjnym.
W trakcie dyskusji przewodniczący komisji senator Janusz Sepioł pytał przedstawicieli rządu o przyczyny wprowadzenia tak długiego okresu przejściowego. Odpowiadając, wiceminister S. Rakoczy wyjaśnił, że występują opóźnienia w rozstrzygnięciach przetargowych, konieczne jest także testowanie sieci. Jak podkreślił, proponowana data jest terminem nieprzekraczalnym ze względu na termin wykorzystania funduszy unijnych przy realizacji tego projektu.
Senator Stanisław Iwan interesował się natomiast techniczną stronę realizacji zadań w wypadku, gdy centrum zarządzania kryzysowego znajduje się w innej miejscowości niż służby ratownicze i lotnicze. Jak wyjaśnił wiceminister S. Rakoczy, nie ma to wpływu na realizację zadań.
Senator Andrzej Matusiewicz pytał o kryteria wyznaczania centrów powiatowych. Gen. Wiesław Leśniakiewicz z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej stwierdził, że te kwestie uregulowano w rozporządzeniu i delegacji ustawowej. Jak przyjęto, jedno centrum przypada na 1 mln mieszkańców.
Senator Władysław Ortyl wyraził zaniepokojenie zbyt długim, jego zdaniem, terminem obowiązywania przepisów przejściowych. W związku z tym zgłosił poprawkę, skracającą ten termin do 31 grudnia 2012 r. Senator przypomniał, że nowy system powiadamiania ratunkowego miał być gotowy na Euro 2012. Odpowiadając, wiceminister S. Rakoczy zapewnił, że wojewódzkie centra będą sukcesywnie włączane do systemu. W opinii senatora Zbigniewa Meresa, zaproponowany w nowelizacji termin jest bezpieczny i dlatego krytycznie ocenił poprawkę senatora W. Ortyla. Z kolei, zdaniem senatora Jarosława Obremskiego, ustawa powinna wejść w życie, gdy możliwa będzie jej 100-procentowa realizacja.
W wyniku głosowania, na wniosek senatora J. Sepioła, Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej postanowiła zarekomendować izbie przyjęcie bez poprawek ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw. Akceptacji komisji nie uzyskała natomiast poprawka postulowana przez senatora W. Ortyla. Na sprawozdawcę stanowiska komisji podczas obrad plenarnych wybrano senatora Z. Meresa.
W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności. Jej przyjęcie rekomendował senatorom podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych S. Rakoczy. Ustawa nowelizuje ustawę z 24 września 2010 r. i przesuwa termin jej wejścia w życie z 1 stycznia 2012 r. na 1 stycznia 2013 r.
Obecny na posiedzeniu przedstawiciel senackiego biura legislacyjnego zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia przepisów w okresie wydłużonego okresu vacatio legis ustawy. Do jego uwag negatywnie odniosła się dyrektor Departamentu Spraw Obywatelskich w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Małgorzata Piotrak. Jak wyjaśniła, z punktu widzenia realizacji ustawy proponowane przez legislatora zmiany nie mają znaczenia.
Zastrzeżenia zgłoszone przez legislatora podzielił natomiast senator Witold Gintowt-Dziewałtowski. Zaznaczył jednak, że ze względu na to, iż urzędy nie są przygotowane do wprowadzenia nowego systemu, konieczne jest pilne uchwalenie rozpatrywanej nowelizacji i zgłosił wniosek o przyjęcie jej bez poprawek. Ze względu na uwagi legislatora z tym wnioskiem nie zgodziła się natomiast senator Janina Sagatowska. O przyjęcie ustawy bez poprawek zaapelował wiceminister S. Rakoczy. Jak stwierdził, jej nieprzyjęcie spowoduje niewydolność systemu.
W wyniku głosowania komisja przyjęła wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji na posiedzenie Senatu wybrano senatora W. Gintowta-Dziewałtowskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa