Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 14 lutego 2024 r.

14.02.2024
Komisja Infrastruktury (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Komisja Infrastruktury zapoznała się z informacją na temat przywrócenia pasażerskiego transportu kolejowego i podniesienia jakości transportu towarowego między Trójmiastem a Bytowem, zorganizowane z inicjatywy senator Anny Górskiej. Jak wskazała senator, Bytów jest jedynym miastem w regionie, do którego nie docierają pociągi  pasażerskie, na szczęście pozostała infrastruktura kolejowa, do miasta docierają pociągi towarowe, z największą prędkością 20 km na godzinę. To wszystko powoduje wykluczenie transportowe i w zdecydowany sposób utrudnia rozwój Bytowa i okolic. Informację Ministerstwa Infrastruktury przedstawił podsekretarz stanu w tym resorcie infrastruktury Piotr Malepszak. W jego ocenie  ze względu na połączenie Trójmiasta z Kościerzyną, która jest skomunikowana z Lipuszem, chodzi przede wszystkim o modernizację odcinka Lipusz – Bytów, co można by zrobić w ramach istniejących programów modernizacji kolei PKP PLK po ich weryfikacji i wprowadzeniu zmian. O potrzebie połączenia kolejowego Bytowa mówił burmistrz Ryszard Sylka.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej wybrała jednogłośnie senatora Wadima Tyszkiewicza na zastępcę przewodniczącego komisji; jego kandydaturę zgłosił i zarekomendował senator Zygmunt Frankiewicz.

Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Samorządu i Administracji Państwowej opowiedziały się, na wniosek senatora Zygmunta Frankiewicza, za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podczas posiedzenia ustawę przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk, głos zabrały także podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Urszula Demkow i sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Joanna Mucha. Jak wskazał wiceminister Maciej Duszczyk, resort spraw wewnętrznych zamierza dokonać przeglądu instrumentów zawartych w ustawie nowelizowanej i ich funkcjonowania, dlatego zdecydowano się na przedłużenie ich obowiązywania do 30 czerwca 2024 r., a następnie, uwzględniając wyniki tego przeglądu, przygotować nowelizację, która zgodnie z decyzją Rady UE przedłuży tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r.  

Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zwróciło uwagę na termin wejścia w życie ustawy w powiązaniu z treścią przepisów podlegających nowelizacji. Art. 5 stanowi, że ustawa wejdzie w życie dzień po jej ogłoszeniu, z treści nowelizowanych przepisów wynika jednak konieczność ich wejścia w życie w terminach innych niż wskazany w tym przepisie, stąd potrzeba jej szybkiego procedowania.  

Nowelizacja przedłuża legalność pobytu ukraińskich uchodźców wojennych do 30 czerwca 2024 r. Zgodnie z poprzednią regulacją pobyt obywateli Ukrainy był legalny, jeśli przybyli oni do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. do 4 marca 2024 r. Nowela ma związek z decyzją Rady UE, która przedłużyła tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do 4 marca 2025 r. Nowelizacja wydłuża obywatelom Ukrainy okres ważności wiz krajowych i zezwoleń czasowych, a także termin do opuszczenia przez nich Polski i termin ich dobrowolnego powrotu. Wydłuża również ważność kart pobytu, polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca oraz dokumentów „zgoda na pobyt tolerowany” wydanych obywatelom Ukrainy, a także okres, w którym pobyt obywatela Ukrainy uznawany jest za legalny na terytorium Polski na podstawie wizy Schengen wydanej przez Polskę i inne państwa strefy Schengen, a także w ramach ruchu bezwizowego. Nowela przedłuża także okres obowiązywania szczególnych uprawnień dla ukraińskich lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych. Zgodnie z nowymi przepisami okres, w którym można udzielić zgody na wykonywanie zawodu i przyznać warunkowe prawo wykonywania zawodu wspomnianym grupom pracowników, którzy uzyskali kwalifikacje poza terytorium UE zostanie przedłużony do 28 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r. O tyle samo zostanie wydłużony okres, w którym minister zdrowia może nadać numer odpowiadający numerowi prawa wykonywania zawodu na wniosek lekarza albo lekarza dentysty, który uzyskał zaświadczenie o wpisie do prowadzonego przez Naczelną Radę Lekarską rejestru lekarzy tymczasowo i okazjonalnie wykonujących zawód i zgłosił zamiar udzielania świadczeń zdrowotnych obywatelom Ukrainy.

Regulacja przedłuża na kolejny rok korzystne rozwiązania w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznym oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, a także przedłuża możliwość przyznania świadczeń każdemu podmiotowi – w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe – który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelowi Ukrainy do 120 dni.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.