Narzędzia:

24 października 2012 r.

24.10.2012

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej postanowili nie zgłaszać żadnych zastrzeżeń do ustawy o zmianie ustawy o efektywności energetyczneji zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek.

Podczas posiedzenia przyjęcie nowelizacji, uchwalonej na podstawie projektu rządowego przygotowanego w resorcie gospodarki, rekomendował senatorom sekretarz stanu w tym ministerstwie Tomasz Tomczykiewicz. Nowela znosi regulowanie zawodu audytora efektywności energetycznej i likwiduje przepisy określające wymogi, jakie powinna spełniać osoba, która chciałaby zostać audytorem. Jednocześnie uchylono także inne przepisy związane z wykonywaniem tego zawodu, dotyczące m.in. przesłanek utraty uprawnień zawodowych, obowiązku ubezpieczania się od odpowiedzialności cywilnej, powoływania przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki komisji kwalifikacyjnych przeprowadzających egzamin na audytora. Odpowiednią jakość audytu mają gwarantować przepisy określające sposób jego sporządzania. W myśl ustawy, audyt dla niektórych przedsięwzięć, np. urządzeń elektroenergetycznych w elektrowniach, będzie mógł być sporządzony jedynie przez osoby posiadające kwalifikacje do eksploatacji sieci, urządzeń lub instalacji.

Autorzy zmiany uważają, że nowe regulacje zwiększą dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej. Ma to spowodować w efekcie wzrost konkurencji na rynku, obniżkę cen i większą dostępność usług. Powinno także przyczynić się do powstawania nowych firm zajmujących się sporządzaniem audytów.

Zgodnie z obowiązującymi dziś regulacjami, audyt efektywności energetycznej może sporządzić osoba, która: ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych; nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe. Musi mieć ukończone magisterskie studia wyższe w zakresie technicznym, a także odbyć specjalne szkolenie lub ukończyć co najmniej roczne studia podyplomowe umożliwiające uzyskanie odpowiedniej wiedzy. Konieczne jest także złożenie, z wynikiem pozytywnym, egzaminu na audytora efektywności energetycznej. Brak takich kwalifikacji uniemożliwia sporządzenie audytu efektywności energetycznej.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Podczas obrad Komisji Gospodarki Narodowej zapoznano się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które stwierdziło, że ustawa nie budzi zastrzeżeń o charakterze legislacyjnym. Żadnych uwag do nowelizacji nie zgłosili także senatorowie. W związku z tym przewodniczący obradom senator Stanisław Jurcewicz poddał pod głosowanie wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Jana Michalskiego.

Następnie rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizację omówił wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz. Jak poinformował, zmierza ona do implementacji postanowień dyrektywy 2007/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 5 września 2007 r. Unijny dokument określa szczegółowe wymagania, od których spełnienia uzależnia się dopuszczenie do ruchu drogowego nowych typów pojazdów, przedmiotów ich wyposażenia lub części. Zharmonizowany system homologacji ma obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej, a świadectwa homologacji powinny być wzajemnie uznawane.

Wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz podkreślił, że resort transportu uwzględnił w pracach nad ustawą wiele propozycji strony społecznej. Za najważniejszą zmianę, jaką przyjęto w wyniku sugestii przedstawionych przez podmioty rynkowe, uznał uchylenie obowiązku utylizacji części zamiennych, które są w obrocie, a nie posiadają wymaganego dopuszczenia do użytku. W opinii wiceministra transportu, umożliwi to rozwój eksportu takich komponentów na rynki pozaunijne.

Podczas obrad senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, które zgłosiło uwagę dotyczącą ujednolicenia podstaw nakładania kar pieniężnych przez właściwe ograny. Pozostałe uwagi legislatora miały charakter redakcyjno-doprecyzowujący. Opinii legislatora nie podzielił wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz i zwrócił się do komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek.

W trakcie dyskusji senator Aleksander Pociej podkreślił, że nowelizacja w rozsądny sposób przyczyni się do walki z szarą strefą. Jak stwierdził, nie jest jednocześnie zbyt dolegliwa dla przedsiębiorców działających w branży części samochodowych.

W wyniku głosowania, na wniosek senatora Stanisława Jurewicza, Komisja Gospodarki Narodowej opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Wiesława Dobkowskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa