Narzędzia:

20 lipca 2021 r.

20.07.2021

Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza oraz  Zdrowia przeprowadziły pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy, wniesiony przez grupę senatorów, przewiduje rozszerzenie uprawnienia do bezpłatnych leków dla osób od 70. roku życia. Obecnie z bezpłatnych leków moga korzystać osoby, które ukończyły 75. rok życia.

Komisje przyjęły poprawkę proponowaną przez senackie biuro legislacyjne w związku z oszacowaniem skutków finansowych wejścia w życie projektowanej ustawy. Dotyczy ona wyższych od pierwotnie zakładanych kosztów tej regulacji z 10 283 020 tys. zł do 11 494 200 tys. zł.

Prof. Artur Nowak-Far przedstawił ekspertyzę dotyczącą wspierania dochodów osób starszych, które przechodzą na emeryturę w różnych państwach UE. Wskazał na proces ubożenia tych osób po przejściu na emeryturę i potrzebę ich wsparcia. Mówił o różnych sposobach wspierania tych osób w Estonii, Czechach, Irlandii i Turcji. Np. w Estonii  wszystkie osoby po 60. roku życia mają refundowane w 90 proc. leki z listy refundacyjnej – płacą tylko 2,5 euro tzw. opłaty ryczałtowej, ale tylko do wyczerpania kwoty 100 euro rocznie. Jeśli przekroczą tę kwotę opłat ryczałtowych otrzymują zwrot 50 proc. tej opłaty, jeśli powyżej 300 euro – otrzymują zwrot 90 proc. W systemie tureckim wielkość refundacji zależy od wieku – ile lat, tyle zniżki. W Czechach osoby, które chorują przewlekle, mają darmowe leki, a progi refundacji zależą od rzeczywistych wydatków na leki. Prof. Nowak-Far podkreślił, że na tle tych systemów polski system wsparcia jest „mało szczodry”.

W trakcie dyskusji senatorowie PiS wskazywali, że polski system wsparcia seniorów obejmuje m.in. 13. i 14. emeryturę. Podkreślali, że projekt noweli może stanowić przyczynek do szerszej dyskusji nt. kondycji finansowej osób starszych i sposobów jej poprawy w Polsce. Wskazywali jednocześnie, że zgodnie z opinią resortu zdrowia nie ma obecnie pieniędzy na realizację tego projektu.

Przewodnicząca Komisji Zdrowia senator Beata Małecka-Libera zgodziła się, że projekt ustawy jest przyczynkiem do szerokiej dyskusji nt. zorganizowania opieki senioralnej i profilaktyki.  Zapowiedziała zorganizowanie debaty w Senacie nt. opieki nad seniorem w sytuacji postpandemicznej. Podkreśliła, że wyzwaniem jest utrzymanie seniora w aktywności fizycznej i zdrowotnej.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.