Narzędzia:

14 kwietnia 2021 r.

sprawy międzynarodowe 14.04.2021

Tematem posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej były przygotowania do konferencji poświęconej przyszłości Europy, organizowanej przez Radę Europejską, Komisję Europejską oraz Parlament Europejski. Jak poinformował przewodniczący komisji senator Bogdan Klich, inauguracja konferencji odbędzie się 9 maja 2021 r. Konferencja będzie trwała rok, do 9 maja 2022 r. i będzie stanowić szeroką platformę dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej. 19 kwietnia 2021 r. ruszy platforma cyfrowa, na której wszyscy obywatele, instytucje i różne środowiska będą mogły zgłosić swoje uwagi dotyczące przyszłości Unii Europejskiej.

W ocenie senatora Bogdana Klicha konferencja pozwoli odmiennie niż w poprzednich latach prezentować koncepcje zmiany narracji rządów sprawujących władzę w poszczególnych państwach członkowskich, będzie też obywatelską platformą do prezentacji takich zmian. Zdaniem przewodniczącego komisji spraw zagranicznych potrzebna jest refleksja, czy należy dążyć do rewizji Traktatu Lizbońskiego, czy też poruszać się w ramach obecnego kształtu instytucjonalnego i prawnego UE. Jak zaznaczył, są kwestie, które mogą zostać wzmocnione bez rewizji traktatów, jak np. wspólna polityka zagraniczna czy bezpieczeństwo i obrona.   

Senator Bogdan Klich zapowiedział, że konferencja to na tyle ważny temat, iż po konsultacji z wiceprzewodniczącymi komisji wyznaczy kolejne posiedzenie, podczas którego poinformuje o postępach konferencyjnych prac. Będzie też zbierał opinie obserwatorów i uczestników debaty.

Senator Bogdan Klich przypomniał też, że komisja spraw zagranicznych spotykała się już w sprawie organizacji tej konferencji i pozytywnie oceniła ten projekt. Senatorowie uznali, że w konferencji powinna być jak najszersza partycypacja obywateli – nie tylko przedstawicieli parlamentu narodowego, samorządów regionalnych, ale także organizacji pozarządowych, bo tzw. trzeci sektor w krajach demokratycznych pełni ważną rolę stabilizatora i wyraziciela opinii publicznej.

Dyrektor przedstawicielstwa KE w Polsce Witold Naturski podkreślił, że platforma cyfrowa jest głównym narzędziem dotarcia do obywateli UE. Zaznaczył, że każdy mieszkaniec UE będzie mógł wyrazić swoją opinię, a przedstawicielstwo KE w Polsce będzie – podobnie jak senacka komisja –  informować o możliwościach skorzystania z platformy i zamieszczać informacje dotyczące przebiegu konferencji. Platforma zostanie zamknięta przed końcem konferencji, tak by wnioski z debaty mogły służyć zmianom legislacyjnym.

Senator Bogdan Klich poinformował, że uwagi z posiedzenia komisji przekaże na spotkaniu przewodniczących komisji ds. Unii Europejskiej państw UE.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.