Narzędzia:

24 marca 2021 r.

24.03.2021

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji  opowiedziały się za przyjęciem z poprawkami ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Jedna z poprawek wydłuża termin na składanie skargi nadzwyczajnej z pięciu do sześciu lat. Kolejne usuwają wszystkie przepisy, które nie dotyczą skargi nadzwyczajnej.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wydłuża o dwa lata termin na wnoszenie skarg nadzwyczajnych przez prokuratora generalnego oraz rzecznika praw obywatelskich od prawomocnych orzeczeń zapadłych po wejściu w życie Konstytucji z 1997 r. Wprowadza też regulacje dotyczące wyboru prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Zakłada, że jeśli wybór nie zostałby dokonany za pierwszym razem, na następnym posiedzeniu byłaby wymagana obecność co najmniej połowy członków zgromadzenia izby, a na kolejnym - jednej trzeciej członków. Jeśli kandydaci na prezesa SN nie zostaliby wybrani zgodnie z tymi zasadami, ustawa wprowadza możliwość tymczasowego powierzenia wykonywania obowiązków prezesa izby SN sędziemu wskazanemu przez prezydenta.

Zdaniem prof. Marka Chmaja, przewodniczącego Zespołu Doradców ds. kontroli konstytucyjności prawa przy Marszałku Senatu, przygotowana z inicjatywy prezydenta RP nowelizacja ustawy narusza konstytucję. Przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski wyraził zakłopotanie, że słuszny projekt dotyczący skargi nadzwyczajnej został wykorzystany do przedstawienia projektu, który „wchodzi  w kolizję z zasadami konstytucyjnymi i zasadami prawidłowej legislacji”. Przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji senator Aleksander Pociej był zdania, że samo wydłużenie terminu na złożenie skargi nie jest wystarczające i że Kancelaria Prezydenta RP „powinna włączyć się do walki o fundusze dla rzecznika praw obywatelskich”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Prace w komisjach senackich – 23 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Petycji.