Narzędzia:

26 maja 2020 r.

legislacja zdrowie sprawy międzynarodowe 26.05.2020

Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej zapoznała się z informacją na temat działań Unii Europejskiej podjętych w związku z pandemią COVID-19. Komisja Europejska zaproponowała uruchomienie instrumentu na rzecz wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych, utworzonego w szczytowym okresie kryzysu uchodźczego w 2016 r., dysponującego budżetem w wysokości 2,7 mld euro, aby udzielić państwom członkowskim pomocy w związku z pandemią. Zaproponowała również dodatkowe środki na Unijny Mechanizm Ochrony Ludności w wysokości 300 mln euro. Z kolei projekt budżetu korygującego nr 2 na 2020 r. ma na celu zapewnienie 3 mld euro w środkach na zobowiązania i 1 mld 530 mln euro w środkach na płatności w celu sfinansowania wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych w Unii. Wsparcie może być wykorzystywane na finansowanie m.in. gromadzenia zapasów i koordynację dystrybucji podstawowych zasobów w całej Europie, transport sprzętu ochronnego importowanego od partnerów międzynarodowych i transport pacjentów do szpitali transgranicznych, zwiększenie produkcji testów, szybki rozwój metod leczenia i testowania.

Tego samego dnia komisja  rozpatrzyła 4 ustawy ratyfikacyjne i wniosła o przyjęcie ich bez poprawek.

Senatorowie poparli ustawę o ratyfikacji Umowy o partnerstwie i współpracy pomiędzy Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Singapuru, z drugiej strony, sporządzonej w Brukseli dnia 19 października 2018 r. Dotyczy ona szeregu zagadnień we wzajemnych relacjach między państwami UE i Singapurem, takich jak: współpraca w ramach odpowiednich regionalnych i międzynarodowych forów i organizacji, zwalczanie terroryzmu i przestępstw międzynarodowych, przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu broni masowego rażenia, a także wspieranie rozwoju handlu. Umowa odnosi się też do współpracy w dziedzinie sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa, w tym praworządności i współpracy prawnej, ochrony danych, migracji, przeciwdziałania przemytowi i handlowi ludźmi oraz ceł.

Podczas posiedzenia postanowienia podlegającej ratyfikacji umowy międzynarodowej omówił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Ustawa nie budziła też zastrzeżeń senatorów i nikt nie zgłosił się do dyskusji. Przewodniczący komisji senator Bogdan Klich zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, poparty następnie w wyniku głosowania.

Senatorowie poparli również ustawę o ratyfikacji Umowy ramowej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Australią, z drugiej, sporządzonej w Manili dnia 7 sierpnia 2017 r. Celem przedmiotowej umowy jest zacieśnienie współpracy politycznej w zakresie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym odnoszącej się do broni masowego rażenia oraz broni strzeleckiej i lekkiej, zwalczania terroryzmu, propagowania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, współpracy na forach wielostronnych, współpracy w kwestiach gospodarczych i handlowych. Umowa dotyczy także pogłębienia współpracy sektorowej, m.in. w dziedzinie badań i innowacji, edukacji i kultury, migracji, zwalczania terroryzmu, walki z przestępczością zorganizowaną i cyberprzestępczością oraz współpracy sądowej i ochrony własności intelektualnej.

Postanowienia przedmiotowej umowy omówił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Ustawa nie budziła też zastrzeżeń senatorów i nikt nie zgłosił się do dyskusji. Przewodniczący komisji senator Bogdan Klich zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, poparty następnie w wyniku głosowania.

W 3. punkcie porządku dziennego senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Umowy o partnerstwie w zakresie stosunków i współpracy między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a Nową Zelandią, z drugiej strony, sporządzonej w Brukseli dnia 5 października 2016 r. Przewiduje ona ratyfikację umowy, która zmierza do rozszerzenia zakresu relacji gospodarczych i handlowych, a także współpracy w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości, spraw wewnętrznych oraz w zwalczaniu terroryzmu i cyberprzestępczości. Umowa stwarza możliwości współpracy w takich dziedzinach jak: środowisko i zmiany klimatyczne, zagadnienia sanitarne i fitosanitarne, badania naukowe, innowacje i społeczeństwo informacyjne, edukacja, kultura, turystyka, energia i transport.

Postanowienia przedmiotowej umowy omówił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Ustawa nie budziła też zastrzeżeń senatorów i nikt nie zgłosił się do dyskusji. Przewodniczący komisji senator Bogdan Klich zgłosił wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, poparty następnie w wyniku głosowania.

Akceptację Komisji Spraw Zagranicznych uzyskała także ustawa o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, podpisanej w Neuhardenberg dnia 10 października 2018 r. Ustawa przewiduje ratyfikację umowy, która umożliwi uregulowanie ram prawnych postępowań w sprawie oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym między Polską a Republiką Federalną Niemiec, usprawni procedury transgraniczne w tym zakresie.

Postanowienia przedmiotowej umowy omówił generalny dyrektor ochrony środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski. Żadnych uwag o charakterze legislacyjnym nie zgłosiło senackie biuro legislacyjne. Po przeprowadzeniu dyskusji przewodniczący komisji senator Bogdan Klich przedstawił wniosek o przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek, poparty następnie w wyniku głosowania.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 7 maja 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Ustawodawcza, Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich, Spraw Unii Europejskiej.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Prace w komisjach senackich – 24 kwietnia 2024 r.

Obradowała Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.