Narzędzia:

Senacki Zespół ds. Innowacji w Gospodarce dyskutował o nowych metodach ochrony wód powierzchniowych

12.03.2024
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

Pierwsze posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Innowacji w Gospodarce zostało poświęcone wymogom Ramowej Dyrektywy Wodnej UE (2000/60/WE) w kontekście nowych metod obniżania ilości biogenów wprowadzanych do wód powierzchniowych i już w nich się znajdujących, a także zapobieganiu zakwitowi glonów.

Przewodnicząca zespołu senator Joanna Sekuła wyjaśniła, że zespół został powołany, aby podkreślać wagę innowacji w gospodarce i zwracać uwagę na to, że w rozwijającym się przemyśle mogą one stanowić o tym, iż to, co robimy w otaczającym nas środowisku, będzie dla niego bezpieczne. „Jest dla nas bardzo ważne, aby działania ludzi były redukowane, żeby w środowisku naturalnym znalazło się miejsce dla przyszłych pokoleń” – podkreśliła. „Chcemy dziś rozmawiać o tym, w jaki sposób wszyscy, którym leży na sercu stan wód, mogą wspólnie doprowadzić do tego, aby nigdy więcej nie powtórzyła się taka katastrofa jak ta na Odrze” –  powiedziała.

Senator Joanna Sekuła poinformowała ponadto, że zespół pasjonatów i naukowców opracował metodę ochrony wód w obliczu kryzysu środowiskowego i wyzwań dla gospodarki wodnej, jakie stawia Ramowa Dyrektywa Wodna. W skład zespołu wchodzą: prezes zarządu ECCO LOGIC Sp. z o.o. Krzysztof Gliński, prof. Małgorzata Kasprzak z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Michał Łopata z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyrektor ds. badań i rozwoju Greenback sp. z o.o. Dariusz Włóka. Przedstawiciele zespołu omówili skład, sposób działania i efektywność opracowanego przez nich preparatu SinStop, mającego zapobiegać zakwitowi glonów i ich zwalczaniu w środowiskach wodnych. To produkt polski naturalnego pochodzenia, wykorzystujący związki wapnia i krzemu. Podano także przykłady efektów jego stosowania.

Wątpliwości co do wszystkich aspektów stosowania preparatu SinsStop i braku pełnego spektrum jego badań i długotrwałych efektów działania wyrażali prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska i dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego dr hab. Krystian Szczepański. Wskazywali m.in. na konieczność stosowania zasady przezorności w odniesieniu do oddziaływania na środowisko wodne. Zapewniali też o stałym monitorowaniu środowiska wodnego. Dyrektor Krystian Szczepański zadeklarował prace badawcze nad preparatem i współpracę z zespołem jego twórców.

Ramowa Dyrektywa Wodna, czyli Dyrektywa 2000/60/WE Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawia ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej. Jej nadrzędnym celem jest zachowanie i poprawa stanu wód powierzchniowych i podziemnych, zarówno pod względem jakościowym jak i ilościowym.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.