Narzędzia:

W Senacie została otwarta wystawa pokonkursowa "Zwierzę to nie rzecz"

05.08.2021
Otwarcie wystawy "Zwierzę to nie rzecz" (fot. Grzegorz Krzyżewski, Kancelaria Senatu)

Najwyższy czas, aby, nie wypominając sobie zaniedbań, zaniedbania te naprawić i zatroszczyć się o naszych braci mniejszych – apelowała Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, otwierając w Senacie 5 sierpnia br. wystawę prac plastycznych dzieci i młodzieży, które wpłynęły na zorganizowany przez nią konkurs "Zwierzę to nie rzecz". Wystawa prezentuje 46 prac wybranych spośród ponad 200 nadesłanych na konkurs obrazów, rysunków i kolaży. Jego celem było uwrażliwienie młodych ludzi na krzywdę zwierząt, a także kształtowanie postaw szacunku dla otaczającego nas środowiska naturalnego i budowanie odpowiedzialności za stan naszej planety.

Wicemarszałkini podkreśliła, że „konkurs udowodnił, jak wielką wrażliwość mają najmłodsi”. „My, dorośli, powinniśmy się od nich uczyć. Zapomnieliśmy, że ziemia to nasz wspólny dom" – podkreśliła.

W uroczystości wzięła udział także Kobra – owczarek niemiecki, który służy w Straży Marszałkowskiej. Jak mówiła Gabriela Morawska-Stanecka, jest ona emanacją hasła konkursu. "Zwierzę to nie rzecz, zwierzę to żyjąca i czująca istota, która została udomowiona przez człowieka i na rzecz człowieka pracuje. Istota, która człowieka kocha bezgraniczną miłością” – podkreśliła Wicemarszałkini. Przypomniała, że 23 lipca br. Senat przyjął ustawę regulującą status zwierząt pracujących w Policji i innych służbach, „by chronić i ratować życie ludzi w różnych sytuacjach zagrożenia”. Objęcie takich zwierząt systemem tzw. emerytur, czyli zwrotu kosztów leczenia weterynaryjnego i dodatków wypłacanych opiekunom tych zwierząt po ustaniu służby jest, zdaniem Wicemarszałkini, „miarą naszej cywilizacji”.

Gabriela Morawska-Stanecka złożyła także podziękowania Marszałkowi Senatu RP prof. Tomaszowi Grodzkiemu, jurorom i jurorkom konkursu oraz wszystkim tym, bez których zaangażowania wystawa nie byłaby możliwa. Szczególne podziękowania skierowała na ręce senator Joanny Sekuły, która była ambasadorką konkursu.

Wystawa prezentowana będzie w holu na parterze budynku Senatu od 30 lipca do 15 września br.

Prace konkursowe obejrzeć można również na stronie inetrnetowej Wicemarszałkini Senatu Gabrieli Morawskiej-Staneckiej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Senatu RP na inauguracji „XXI Dni NATO w Ostrawie”

Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka wzięła udział w inauguracji Dni NATO w Ostrawie m.in w Konsulacie Generalnym RP

Szef Kancelarii Senatu oddał hołd ofiarom sowieckiej agresji na Polskę

Szef Kancelarii Senatu w imieniu Marszałka Senatu RP wziął udział w uroczystości upamiętniającej 82. rocznicę agresji sowieckiej na Polskę.

Wicemarszałek Senatu RP na gali z okazji rocznicy odbudowy Zamku Królewskiego

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył w upamiętnieniu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie.