Narzędzia:

Marszałek Senatu na uroczystości związanej z tworzeniem Muzeum Emigracji w Gdyni

14.09.2012
fot. Dorota Nelke

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz 14 września 2012 r., w Gdyni wziął udział w uroczystości podpisania umowy dotyczącej finansowania utworzenia Muzeum Emigracji w  dawnym budynku Dworca Morskiego w tym mieście.  Marszałek podziękował Wojciechowi Szczurkowi, prezydentowi Gdyni za podjęcie pionierskiego wyzwania, utworzenia pierwszej w Polsce, nowoczesnej instytucji kulturalno-edukacyjnej o tematyce emigracyjnej
Umowę inwestycyjną podpisali Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni oraz Dariusz Daniluk prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Środki na inwestycję pochodzą z inicjatywy Komisji Europejskiej i  Europejskiego Banku Inwestycyjnego: Wspólne Europejskie Wsparcie na Rzecz Trwałych Inwestycji na Obszarach Miejskich.
Bogdan Borusewicz przekazał na ręce prezydenta Gdyni  symboliczny dar Senatu RP dla powstającego Muzeum Emigracji – „Encyklopedię Emigracji i Polonii”, najpełniejsze aktualnie dostępne źródło informacji o polskiej diasporze.
Marszałek Senatu podkreślił, że emigracja łączy się z silnymi emocjami, które towarzyszą podejmowaniu dramatycznych decyzji związanych z opuszczeniem Ojczyzny w poszukiwaniu lepszego życia za granicą i  wyjazdem w nieznane. Szczególnie trudne, zdaniem marszałka, dla naszych przodków były wyjazdy w XVIII i XIX wieku do Argentyny czy Brazylii. W następstwie procesów migracyjnych  szacuje się, że polska diaspora na całym świecie liczy 15 – 17 milionów osób. Marszałek przypomniał, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął budowanie szczególnych relacji z polską diasporą już w okresie międzywojennym. Następnie, w nawiązaniu do tej tradycji, przez minione dwudziestolecie Izba Wyższa parlamentu wspierała inicjatywy środowisk polonijnych i polskich na obczyźnie. 
B. Borusewicz wyraził zadowolenie, że właśnie w Gdyni zrodziła się inicjatywa stworzenia muzeum poświęconego historii i zasięgowi emigracji z polskich ziem. Powiedział, że  dzięki utworzeniu Muzeum Emigracji w zabytkowym budynku Dworca Morskiego, który jest głęboko związany z historią polskiej emigracji, zachowana zostanie pamięć o jego dawnej  roli, jaką odegrał w życiu wielu Polaków.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.