Narzędzia:

Wizyta robocza na Ukrainie

10.10.2014
Foto Michał Józefaciuk

10 października 2014 roku marszałek Senatu Bogdan Borusewicz składa roboczą wizytę w Kijowie. Marszałkowi towarzyszą przewodniczący parlamentów Unii Europejskiej: Sean Barrett z Irlandii, Urban Ahlin ze Szwecji, Loreta Grauziniene z Litwy oraz Bertel Geismar Haarder z Danii.

Przewodniczący parlamentów spotkali się z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką, premierem Arsenijem Jaceniukiem oraz przewodniczącym parlamentu Ołeksandrem Turczynowem. Rozmawiano o bieżącej sytuacji na Ukrainie.  Przewodniczący  Rady Najwyższej Ukrainy  Oleksandr  Turczynow wyraził przekonanie, że wizyta przewodniczących parlamentów pięciu państw Unii Europejskiej jest wyrazem solidarności ich społeczeństw z narodem ukraińskim. Podziękował przewodniczącym za wsparcie parlamentów ich krajów w walce Ukrainy o suwerenność i integralność terytorialną. Niestety – dodał – Federacja Rosyjska  nadal prowadzi działania militarne na terenie Ukrainy. Wiele ofiar jest wśród cywilów.

Turczynow podkreślił, iż Umowa Stowarzyszeniowa z UE stała się dla Ukrainy „mapą drogową” w reformowaniu państwa i dążeniu do pełnego członkostwa w strukturach europejskich i europejsko-atlantyckich.

         Marszałek Borusewicz powiedział, że najważniejszym zadaniem dla ukraińskich władz jest przeprowadzenie reform we wszystkich dziedzinach życia gospodarczego, społecznego i politycznego. Teraz wszyscy – dodał - są przyjaciółmi Ukrainy i cała Unia Europejska będzie wspierać ten kraj w dążeniu do Europy.

Polska – podkreślił marszałek – jest gotowa pomóc Ukrainie w przezwyciężeniu w nadchodzących miesiącach kłopotów energetycznych.

Przewodniczący parlamentu Szwecji Urban Ahlin wyraził przekonanie, że Ukraina ma prawo do własnej drogi, bez mieszania się innych państw, a najlepszym sposobem uzyskania suwerenności są reformy. Unia Europejska będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak długo będą prowadzone reformy – dodał.

Przewodniczący parlamentu Irlandii Sean Barrett powiedział, ze jego kraj był okupowany przez 100 lat, lecz pragnienie wolności było najważniejsze i zwyciężyło.

Pani Loreta Grauziniene, przewodnicząca parlamentu Litwy wyraziła przekonanie, że większość w nowym parlamencie wybranym w październikowych wyborach, uzyskają te partie, które opowiadają się za reformami na Ukrainie.

Złożono wieńce pod pomnikiem Ofiar Majdanu.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.