Narzędzia:

Wizyta w Gruzji

09.07.2014
Foto Zdzisław Iwanicki

Delegacja Senatu na czele z marszałkiem Bogdanem Borusewiczem składa oficjalną wizytę w Gruzji. W skład delegacji wchodzą senatorowie: Stanisław Jurcewicz, Ireneusz Niewiarowski, Grażyna Sztark i Alicja Zając.

9 lipca 2014 r. delegacja spotkała się z przewodniczącym gruzińskiego parlamentu Davidem Usupashvilim, a także z przedstawicielami partii opozycyjnych oraz koalicji rządowej. Rozmawiano o sytuacji w Gruzji po podpisaniu 27 czerwca  2014 r. umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską oraz o współpracy polsko-gruzińskiej, także w wymiarze parlamentarnym.

Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się również z przedstawicielami biura terenowego Misji Obserwacyjnej Unii Europejskiej, która została ustanowiona 15 września 2008 r. po zakończeniu konfliktu gruzińsko-rosyjskiego.

W drugim dniu oficjalnej wizyty w Gruzji marszałek Borusewicz złożył pod znajdującym się w Tbilisi pomnikiem Lecha Kaczyńskiego wieniec.

W ceremonii uczestniczyli senatorowie: Grażyna Sztark, Alicja Zając, Stanisław Gogacz, Stanisław Jurcewicz, Ireneusz Niewiarowski.

Na Placu Bohaterów pod pomnikiem poległych w walce o integralność terytorialną Gruzji delegacja Senatu złożyła wieniec z biało-czerwoną szarfą. Ceremonia odbyła się przy asyście wojskowej.

Marszałek Borusewicz wraz senatorami został przyjęty przez prezydenta Gruzji Giorgi Margvelashviliego. Rozmawiano o relacjach polsko-gruzińskich.

Następnie marszałek Borusewicz wraz z delegacją Senatu spotkał się z premierem Gruzji, Irakli  Garibashvilim, który witając delegację, powiedział, że jego kraj z Polską łączą szczególne więzi. Uważamy Polaków za naród braterski - podkreślił.

Premier Garibashvili złożył na ręce marszałka podziękowania za wsparcie Gruzji na jej drodze do Unii Europejskiej.

Marszałek Borusewicz podziękował, powiedział, że Polska patrzy na przyszłość Gruzji z optymizmem. Wyraził zaniepokojenie sytuacją, gdy osoby z opozycji są aresztowane. Premier Gruzji odnosząc się do podniesionej sprawy związanej z merem Tbilisi podkreślił, że nikt nie może stawać ponad prawem.

W trzecim dniu pobytu delegacji Senatu w Gruzji, marszałek Borusewicz otworzył Międzynarodową konferencję pt. ”Europejska Droga Gruzji”, oto treść wystąpienia.

"W historii państw i narodów są daty, które mają wymiar symboliczny. Dla Polski taką datą jest 4 czerwca 1989 roku. W tym dniu Polacy za pomocą kartki wyborczej wybrali wolność i demokrację. Konsekwencją tego wyboru było podpisanie 16 grudnia 1991 roku umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Po 13 latach od popisania umowy stowarzyszeniowej,   1 maja 2004 roku staliśmy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.  Dla Polski daty te stały się kamieniami milowymi rozwoju mojej ojczyzny.

Dla Gruzji, podpisanie  27 czerwca 2014 roku  umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską jest – jak sądzę – także historyczną datą. Umowa wyznacza nowy etap relacji między Gruzją a państwami Unii. Kluczową częścią umowy jest porozumienie o głębokiej i kompleksowej  strefie wolnego handlu.

Gruzja zobowiązała się do zniesienia barier w handlu z Unią oraz wprowadzenie europejskich norm technicznych i sanitarnych, ochrony środowiska oraz wdrożenie prawa europejskiego w wielu kluczowych dziedzinach gospodarki.

Podpisując umowę o stowarzyszeniu z Unią Gruzja zdecydowała się przyjąć europejskie standardy w polityce i administracji oraz postępować zgodnie z europejskim kanonem wartości.

Zgodnie z polityczną częścią umowy Unia Europejska będzie współpracować z Gruzją w dziedzinie reformy sądownictwa, służb mundurowych i prokuratury.

Dla Gruzji oznacza to nie tylko wymierne korzyści finansowe, ale przede wszystkim oznacza de facto budowę państwa prawa i ugruntowanej demokracji.

Gruzja jest tym krajem, który podjął decyzję o natychmiastowym uwolnieniu wymiany handlowej z Unią Europejską.  Pozostałe dwa państwa Mołdawia i Ukraina będą to robić stopniowo. Taki scenariusz wymaga niezwłocznego przystąpienia do sprawnego i efektywnego wprowadzenia reform, tak aby możliwe było wdrożenie postanowień umowy. Nie mogą to być działania połowiczne i wybiórcze, lecz  systematyczne. Reformy muszą być głębokie i skoncentrowane na realnym celu. 

Według badań opinii publicznej 81 procent Gruzinów popiera dążenie Gruzji do integracji ze strukturami europejskimi. Jest to wysoki wskaźnik. Tym nie mniej nie można zaniedbać kampanii informacyjnej o korzyściach płynących z umowy stowarzyszeniowej. Strategia ta powinna uwzględniać także języki mniejszości etnicznych zamieszkujących kraj.

Gruzja ma 10 lat na wdrożenie porozumienia o strefie wolnego handlu, które – powtórzę – jest kluczową częścią umowy stowarzyszeniowej. Jeśli się z tego wywiąże, stanie się de facto niepełnym, w połowie pełnym członkiem Unii Europejskiej.

Polska wspiera wysiłki Gruzji na drodze do dalszego zbliżenia z Unią Europejską. Wymiernym tego przykładem było podpisanie  2 lipca bieżącego roku w Warszawie szczegółowego protokołu IV posiedzenia Polsko-Gruzińskiej Komisji Międzyrządowej  do spraw Współpracy Gospodarczej.

Polska stoi i będzie stać na stanowisku, że Unia Europejska powinna pozostawić otwarte drzwi dla Gruzji i innych państw, które spełniają wymagania wskazane w Traktacie o Unii Europejskiej. Należy pamiętać, że artykuł 49 traktatu pozostaje w mocy."

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.