Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z polskimi ambasadorami

26.07.2012

26 lipca 2012 r. w Senacie  marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkał się z polskimi ambasadorami i kadrą kierowniczą ministerstwa spraw zagranicznych. Marszałek pogratulował polskim ambasadorom ich pracy w trakcie polskiej prezydencji, podziękował za wsparcie przy organizacji senackich wizyt zagranicznych na szczeblu marszałka i poinformował o międzyparlamentarnej polityce zagranicznej. 

Szefowie polskich placówek dyplomatycznych za granicą, a także przy organizacjach międzynarodowych uczestniczyli w dniach 23 – 27 bm. w Warszawie w corocznej naradzie ambasadorów.

Marszałek podkreślił, że choć głównym zadaniem parlamentu jest praca ustawodawcza, a nie zajmowanie się polityką zagraniczną, to nie oznacza, że parlamenty nie powinny się tym zajmować w ramach kontaktów międzyparlamentarnych. Zdaniem marszałka Senatu najważniejsze są kontakty z sąsiednimi państwami: Rosją, Niemcami, Ukrainą, Czechami i Słowacją, a także z państwami UE. Senat podobnie jak Sejm ma kompetencje w zakresie oceny unijnych aktów prawnych. W Senacie ostateczną ocenę unijnych aktów przeprowadza się na posiedzeniach plenarnych. W Sejmie dzieje się to na poziomie komisji.
Odnosząc się do polskiej prezydencji marszałek przypomniał, że także wymiar parlamentarny tej prezydencji odniósł znaczący sukces w kwietniu tego roku na konferencji w Warszawie. ”Osiągnięte zostało porozumienie w sprawie kształtu Międzyparlamentarnej Konferencji ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Tym samym parlamenty narodowe zyskały instrument monitoringu i kontroli wspólnej polityki zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony. Konsensusu w tej kwestii (składu i liczebności delegacji na tę konferencję)  nie udało się osiągnąć  dwóm poprzednim prezydencjom” - powiedział marszałek.
Marszałek podkreślił, że wielką wagę przykłada do stosunków bilateralnych osłabionych, jego zdaniem, po wejściu do Unii. Zaznaczył, że Senat ma bardzo dobre kontakty z Niemcami, właśnie na zaproszenie marszałka wizytę w Polsce składa przewodniczący Bundesratu, a także z Rosją, a zwłaszcza z Radą Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej. Wspomniał, że w tym roku, w Krakowie odbyło się już czwarte z kolei Forum Regionów Polska-Rosja. „Intencją Senatu jest wycofywanie się z organizacji tego Forum, tak, by stało się ono cyklicznym spotkaniem, organizowanym przez same regiony Rosji i polskie województwa” – powiedział marszałek.
Marszałek mówił także o polskiej obecności w krajach arabskich. Jego zdaniem wspieranie przez Polskę przemian demokratycznych, umacnia pozycję Polski na arenie międzynarodowej i zwiększa szanse powodzenia działań w ramach Partnerstwa Wschodniego. B. Borusewicz wskazywał współpracę w ramach małego ruchu granicznego z Ukrainą, jako pozytywny przykład wpływu na przyspieszanie przemian demokratycznych na Ukrainie. Jego zdaniem  wejście w życie takiej umowy z Białorusią przyniosłoby dobre rezultaty. Ta umowa czeka jedynie na podpis prezydenta Białorusi.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.