Narzędzia:

Wizyta przewodniczącego Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

25.10.2013
Foto Michał Józefaciuk

Wizytę w Senacie 24 października 2013 r. złożył  przewodniczący Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Dean Spielmann. Gościa przyjął marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. W trakcie spotkania mówiono  o wykonywaniu wyroków strasburskiego Trybunału, a także o możliwościach zacieśniania współpracy między Europejskim Trybunałem Praw Człowieka a polskim parlamentem.
W spotkaniu wziął udział  prof. Michał Seweryński, przewodniczący senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a także  Krzysztof Wojtyczek, sędzia Trybunału oraz Francoise Elen-Passos, kanclerz IV sekcji Trybunału, która zajmuje się skargami z Polski.
Marszałek podkreślił, że Trybunał zajmuje trwałe miejsce w europejskim systemie sprawiedliwości. Zdaniem marszałka dzięki ciężkiej i dobrej pracy Trybunał zaistniał w świadomości Europejczyków i stał się ostatnią instancją, po wyczerpaniu krajowej drogi sądowej. Zaznaczył, że niezwykle istotna  jest prewencyjna rola wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Dodał, że Polska przykłada wagę do przestrzegania praw człowieka i dzięki działaniom rządu i parlamentu maleje liczba skarg  do Trybunału.
Przewodniczący Trybunału, zaznaczył, że swoją pracę w Trybunale zaczynał właśnie w sekcji IV, zajmującej się skargami z Polski. Podkreślił,  że Polska zawsze chętnie współpracuje z Trybunałem i dzięki temu udało się wypracować, na podstawie konkretnych spraw, procedury pilotażowe, identyfikujące problemy strukturalne na poziomie krajowym, stanowiące podłoże powtarzających się spraw, a tym samym ułatwiające ich rozwiązanie w kraju.
Prof. Seweryński poinformował gości, że senacka Komisja Praw Człowieka szczególną wagę przykłada do orzeczeń Trybunału. Wyraził osobiste przekonanie o doniosłości doktryny praw człowieka, bez której współczesne stosunki międzyludzkie nie mogą się obejść. Zaznaczył, że senacka komisja skrupulatnie omawia wyroki Trybunału. Regularnie organizowane są posiedzenia komisji z udziałem pełnomocnika MSZ przed ETPCz, a także przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych, dotyczące wykonywania wyroków Trybunału. Senator poinformował, że w listopadzie w Senacie odbędzie się konferencja poświęcona samorządowi zawodowemu w demokratycznym systemie prawa, a w przyszłym roku Senat zamierza zorganizować konferencję dotyczącą m.in. implementacji wyroków Trubnału do polskiego systemu prawa, na którą zaprosił przewodniczącego ETPCz.
Przewodniczący Spielmann powiedział, że docenia wysiłki polskich parlamentarzystów w sprawie implementacji orzeczeń Trybunału do polskiego prawa i Polska może być wzorem dla innych krajów europejskich. Zwłaszcza docenił praktykę prezentowania w parlamencie raportu MSZ w sprawie wykonywania przez Polskę wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Sędzia Wojtyczek zwrócił uwagę, że skarga konstytucyjna w Polsce nie jest skutecznym środkiem ochrony praw człowieka. Zaznaczył, że w Polsce mamy do czynienia z deficytem środków ochrony tych praw. Jego zdaniem wskazane byłoby podjęcie prac nad reformą tego systemu. W ocenie sędziego wówczas spadnie liczba skarg do ETPCz.
W trakcie spotkania mówiono o konieczności  zacieśniania współpracy z Trybunałem, o konferencjach, seminariach, a także o szkoleniach parlamentarzystów i pracowników kancelarii parlamentów krajowych, organizowanych pod egidą Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy nt. wykonywania wyroków Trybunału.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.