Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z przewodniczącym węgierskiego parlamentu

02.10.2013
Wizyta przewodniczącego węgierskiego parlamentu. Foto Michał Józefaciuk
 Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz 2 października 2013 r. spotkał się z László Kövérem, przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Węgier. Politycy rozmawiali o współpracy parlamentarnej  w ramach Grupy Wyszehradzkiej, a także o współpracy w ramach Unii Europejskiej dotyczącej m.in. energetyki i infrastruktury. Szef parlamentu węgierskiego przebywał w Polsce wraz z delegacją na zaproszenie marszałka Senatu

Przewodniczący węgierskiego parlamentu podkreślił, że  Polska jest strategicznym partnerem Węgier w Europie. Podziękował  za to, że „ Polska stała po stronie Węgier i nawoływała do rzeczowej dyskusji” w debatach toczących się w Unii Europejskiej nt. polityki prowadzonej przez Węgry w ostatnich  latach.   
Marszałek Senatu podkreślił, że Polskę i Węgry łączą bardzo dobre relacje i równie dobrze układa się współpraca w ramach Unii Europejskiej i Grupy Wyszehradzkiej między obu krajami. Wyraził zadowolenie, że prezydencje w UE oraz przewodnictwo w GW  - polskie i węgierskie przypadły po sobie.   To, zdaniem marszałka, stwarza świetną sytuację, w której można kontynuować politykę.  
B. Borusewicz powiedział, że będzie wspierał wzmocnienie pozycji Grupy Wyszehradzkiej, bo kraje zrzeszone w tej Grupie mają wspólne interesy i cele, które razem łatwiej realizować. „Oczekuję inicjatywy Węgier w związku z tym, że Węgry sprawują przewodnictwo w tej Grupie” – zaznaczył marszałek. Dodał, że jego zdaniem celowe byłoby spotkanie parlamentarnych komisji obrony w ramach Grupy.
Marszałek podniósł, w trakcie spotkania,  kwestię zgody  Węgier na budowę odcinka gazociągu South Stream przez ich kraj, a także sprawę zorganizowania w węgierskim parlamencie uroczystości ustanowienia  „Dnia wysiedlonych Niemców” i zaproszenia na tę uroczystość Eryki Steinach.
László Kövér poinformował, że Węgry zamierzają powołać stałe forum współpracy przewodniczących komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. Mówił także o planowanym spotkaniu komisji rozwoju terytorialnego, po to, by możliwe było długofalowe projektowanie współpracy.
Politycy rozmawiali także o senackiej inicjatywie przyjęcia w przyszłym roku przez polski Sejm i Senat oraz Węgierskie Zgromadzenie Narodowe wspólnej uchwały w związku z 70. rocznicą śmierci Henryka Sławika oraz 40. Józsefa Antalla seniora. W latach 1939-1944 wspólnie uratowali oni na Węgrzech życie prawie 30-tu tysiącom polskich uchodźców, w tym około 5 tysiącom Żydów. Henryk Sławik - Ślązak, uczestnik powstań śląskich, działacz plebiscytowy, delegat do Ligii Narodów, poseł do Sejmu Śląskiego, zapłacił za to najwyższą cenę – zapłacił życiem. Uzgodnili, że najlepiej byłoby jeszcze w tym roku przyjąć taką uchwałę, a w przyszłym roku  zaproponować cykl wydarzeń związanych z tą rocznicą.
Na spotkaniu z prasą László Kövér  powiedział: "Dla Węgier, Polska pozostanie strategicznym partnerem zarówno na terenie Europy Środkowej, jak również całej Europy. Jak bardzo to jest prawdą pokazują kolejne negocjacje nt. finansów w UE, gdzie sprawne działania krajów Europy Środkowej, w których Polska odegrała kluczową rolę, były z korzyścią dla nas wszystkich".
Szef węgierskiego parlamentu zaznaczył także, że liczy na jeszcze większe wzmocnienie realizacji wspólnych interesów w UE i na owocną polsko-węgierską współpracę w zakresie energetyki, transportu i infrastruktury.
Szef węgierskiego parlamentu, w trakcie wizyty w Warszawie, spotkał się  z marszałek Sejmu Ewą Kopacz. Delegacja węgierska złożyła kwiaty przed tablicą znajdującą się na Krakowskim Przedmieściu, upamiętniającą demonstrację warszawiaków, którzy wyrazili swoją solidarność z uczestnikami rewolucji węgierskiej z 1956 roku.
Z kolei 3 października Br. przewodniczący parlamentu Węgier spotkał się w Gdańsku z byłym prezydentem Lechem Wałęsą, prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem oraz z przedstawicielem węgierskiej emigracji i założycielem Stowarzyszenia Polsko-Węgierskiego Istvanem Elekiem.
W programie wizyty węgierskiej delegacji było także zwiedzanie wystawy "Drogi do wolności" znajdującej się w Europejskim Centrum Solidarności oraz złożenie kwiatów przed pomnikiem poległych stoczniowców w 1970 r.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.