Narzędzia:

Premier Mołdawii Iurie Leanca z wizytą w Senacie

09.09.2013
Wizyta premiera Mołdawii, foto Longin Wawrynkiewicz

9 września 2013 roku  wizytę w Senacie złożył premier Mołdawii Iurie Leanca. Witając gościa marszałek Bogdan Borusewicz wyraził zadowolenie, że kryzys polityczny jaki miał miejsce w Mołdawie  wiosną tego roku, został rozwiązany. Wyraził też nadzieję, że umowa o stowarzyszeniu Mołdawii z Unią Europejską zostanie podpisana podczas zbliżającego się szczytu w stolicy Litwy – Wilnie. Marszałek przypomniał,  że Mołdawia od kilku lat aktywnie uczestniczy w programie Partnerstwa Wschodniego, a stowarzyszenie się tego kraju ze strukturami Unii będzie wspólnym sukcesem. Premier Lanca wyraził satysfakcję, że może osobiście poznać marszałka Borusewicza. Zgodził się z opinią, że stosunki pomiędzy obydwoma państwami są bardzo dobre, chociaż – jak podkreślił – Mołdawia oczekuje rozwoju relacji gospodarczych. Premier raz jeszcze potwierdził wolę ścisłej współpracy z Unią Europejska w każdej dziedzinie. Marszałek Borusewicz powiedział, że Mołdawia jest najbardziej zaawansowana w przystosowywaniu się wymogów stawianych przez UE.

Rozmawiano także o sytuacji wewnętrznej w Mołdawii.

Marszałek Borusewicz podziękował rządowi Mołdawii za wspieranie Polonii mołdawskiej, za stwarzanie dobrych warunków dla rozwoju kultury, języka polskiego. Premier Lanca powiedział, że rządowi zależy na tym, aby mniejszość polska – podobnie jaki inne – mogła się duchowo i materialnie rozwijać. Zadeklarował, że Mołdawia będzie wspierać mołdawską Polonię.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.