Narzędzia:

Konferencja przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej

22.04.2013

Rola parlamentów narodowych Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego w promowaniu demokracji i praw człowieka w państwach pozaunijnych, szczególnie w rejonie Morza Śródziemnego, jest jednym z tematów konferencji przewodniczących parlamentów UE, która rozpoczęła się 22 kwietnia 2013 r. w stolicy Cypru Nikozji.

W konferencji bierze udział 40 przewodniczących parlamentów państw Unii Europejskiej oraz przewodniczący parlamentów Chorwacji, Islandii, Czarnogóry, Serbii i Macedonii. Polskę reprezentują marszałkowie Senatu Bogdan Borusewicz i Sejmu Ewa Kopacz. Obecny jest przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Podczas sesji marszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że obecnie jesteśmy świadkami trzeciej fali rewolucji wolności na świecie. Pierwsza miała miejsce w Ameryce Południowej, druga w Europie Środkowowschodniej, a teraz upadają krwawe dyktatury w Afryce Północnej. „Z tego trzeba się cieszyć” – powiedział marszałek Bogdan Borusewicz. Przypomniał, że 2 lata temu był w czasie "wiosny arabskiej" w Egipcie, wspierając strajkujących mieszkańców Kairu na placu Tahrir.

Oceniając przebieg „arabskiej rewolucji”, marszałek Bogdan Borusewicz powiedział, że zaskakująco dobra jest sytuacja w Libii i Tunezji, niewyjaśniona – w Egipcie, który jest jednym z najważniejszych państw tego regionu. Jaką drogę obierze ten kraj w swoim rozwoju społecznym i politycznym, będzie zależało od parlamentów narodowych i od Parlamentu Europejskiego.

Marszałek Bogdan Borusewicz zaproponował nawiązanie bezpośrednich kontaktów przedstawicieli parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego ze społeczeństwami krajów arabskich.

Szefowie parlamentów krajów Unii Europejskiej i przedstawiciele Parlamentu Europejskiego uzgodnili, że powstanie konferencja międzyparlamentarna, która będzie się zajmować sprawami wynikającymi z paktu fiskalnego UE. Konferencja międzyparlamentarna będzie funkcjonować na zasadach podobnych jak uzgodniona w 2012 roku w Warszawie, podczas polskiej prezydencji w Unii, konferencja odpowiedzialna za wspólną unijną politykę zagraniczną i politykę bezpieczeństwa i obrony. W konferencji będą uczestniczyć europosłowie i parlamentarzyści ze wszystkich krajów UE, także tych, które nie podpisały lub nie ratyfikowały paktu fiskalnego. O składzie konferencji będą decydować parlamenty narodowe. Konferencja będzie się odbywać dwa razy do roku. Pierwsze spotkanie będzie zorganizowane przez Parlament Europejski, a drugie przez państwo pełniące aktualnie przewodnictwo w UE.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.