Narzędzia:

Nagroda im. Lwa Sapiehy dla o. Piotra Rudkouskiego

04.04.2013

4 kwietnia 2013 r. marszałek Bogdan Borusewicz uczestniczył na Uniwersytecie Warszawskim w uroczystości wręczenia o. Piotrowi Rudkouskiemu nagrody im. Lwa Sapiehy.

Ojciec Piotr Rudkouski, teolog i filozof, urodził się w Kanwieliszkach na Białorusi. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008–2009 był stypendystą Instytutu Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej przy Uczelni Łazarskiego. Obecnie jest dyrektorem Centrum Białoruskiego w tym instytucie. W latach 2007–2012 wykładał logikę i teorię argumentacji, metody badań naukowych oraz religię w historii i kulturze Europy na Europejskim Uniwersytecie Humanistycznym w Wilnie. W latach 2009–2010 prowadził wykład monograficzny „Religia postmodernistyczna: kontury doświadczenia religijnego w świecie postsekularnym” w Kolegium Białoruskim w Mińsku. Jest stałym publicystą czasopisma społeczno-politycznego „Arché” oraz katolickiego portalu społecznościowego „Nasza Wiara”. Publikuje też w mińskim tygodniku „Nasza Niwa”, który w 2005 r. przyznał mu tytuł „Filozofa roku”. W tym samym roku o. Piotr Rudkouski został laureatem dorocznej nagrody czasopisma „Arché”.

Nagroda im. Lwa Sapiehy została ustanowiona w roku 2006 przez Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu. Ideę jej przyznawania wsparły uniwersytety: Warszawski, Jagielloński, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wrocławski oraz w Białymstoku. Nagroda ma na celu honorowanie obywateli Białorusi za wybitne zasługi w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego oraz budowaniu niepodległej, demokratycznej Białorusi – skierowanej ku Europie, uwzględniającej najlepsze tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a także w kształtowaniu i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Europie Środkowej i Wschodniej.

Uroczystość wręczenia nagrody co roku odbywa się 4 kwietnia, w rocznicę urodzin Lwa Sapiehy – pisarza króla Stefana Batorego, kanclerza i hetmana wielkiego litewskiego. Postać kanclerza Lwa Sapiehy cieszy się również wielkim uznaniem mieszkańców współczesnej Białorusi, zwłaszcza tych, którym bliskie są tradycje Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.