Narzędzia:

Marszałek Borusewicz spotkal się z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy

25.03.2013

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz spotkał się 25 marca 2013 r. z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Rybakiem, który uczestniczy w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Najwyższej Ukrainy, Sejmu Republiki Litewskiej, Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Rozmowa koncentrowała się wokół spraw dotyczących integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Przewodniczący Wołodymyr Rybak podziękował władzom polskim za wszechstronne wspieranie unijnych aspiracji jego kraju. Jak zapewnił, przyjęcie przez Ukrainę strategicznego kierunku na integrację europejską jest niepodważalne. Dodał, że opowiadają się za tym jednoznacznie prezydent, rząd i parlament. Priorytetem Ukrainy pozostaje podpisanie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Ważną sprawą jest zniesienie wiz dla obywateli ukraińskich, aby mieli możliwość swobodnego podróżowania do krajów Unii Europejskiej. „Musimy zrobić wszystko, żeby obywatele Ukrainy mogli wyjeżdżać do krajów Unii, poznawać inne standardy we wszystkich dziedzinach życia” – podkreślił Wołodymyr Rybak.

Marszałek Bogdan Borusewicz wyraził opinię, że Ukraina nie powinna odkładać na późniejszy termin decyzji o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej, bo – jak podkreślił – czas w polityce bardzo się liczy. Argumentował, że jeżeli Polska nie wstąpiłaby do Unii Europejskiej w odpowiednim czasie, to dziś, gdy świat, w tym także państwa członkowskie, przeżywa kryzys gospodarczy, byłoby niełatwo przekonać partnerów do rozszerzenia Unii.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.