Narzędzia:

„Gorzka Chwała. Powstanie 1863 roku” - wystawa w Senacie

30.01.2013

Marszałek Bogdan Borusewicz otworzył w Senacie, przygotowaną przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, wystawę "Gorzka chwała. Powstanie 1863 roku", wpisującą się w obchody Roku Powstania Styczniowego w 2013 r., ustanowionego z inicjatywy Senatu. "Powstanie styczniowe było ostatnią próbą odbudowania niepodległej I Rzeczypospolitej. Tradycja powstania styczniowego była punktem odniesienia dla późniejszych pokoleń, w tym także mojego, pokolenia «Solidarności»" - powiedział marszałek. Wyraził zadowolenie, że pamięć tamtych wydarzeń jest wciąż żywa wśród młodzieży. Podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ekspozycji.

W uroczystości otwarcia wystawy uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Senatu, senatorowie i prezes mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich Halina Czubaszek. Wraz z pocztem sztandarowym obecna była również młodzież z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Warszawie z dyrektor Agatą Pallasch.

Dyrektor Muzeum Niepodległości Tadeusz Skoczek podkreślił, że oddziałem muzeum jest pawilon X i XI cytadeli, gdzie więziono Romualda Traugutta, bohatera powstania styczniowego. W muzeum znajduje się też krzyż poświęcony jego pamięci. Cytadela Warszawska jest pierwszym polskim muzeum martyrologii. Według badań, więzionych tam było ponad 40 tysięcy osób. Dyrektor Tadeusz Skoczek podziękował Senatowi za ustanowienie roku 2013 Rokiem Powstania Styczniowego, gdyż dzięki tej inicjatywie udało się zebrać pieniądze na remont muzeum. "Ostatni remont został przeprowadzony w setną rocznicę powstania" - powiedział dyrektor.

Na wystawę, przygotowaną w 150. rocznicę powstania styczniowego, składają się plansze z informacjami o przyczynach jego wybuchu, przebiegu oraz skutkach społecznych i politycznych. Treść ilustrowana jest zdjęciami pamiątek z epoki i reprodukcjami obrazów upamiętniających wydarzenia tego zrywu. Po zaprezentowaniu w Senacie ekspozycja będzie wystawiana w różnych miastach w Polsce. Plansze można także obejrzeć w Internecie.

W ramach obchodów Roku Powstania Styczniowego zaplanowano konferencję naukową, wystawę biżuterii patriotycznej i konkurs internetowy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.