Narzędzia:

Marszałek Senatu spotkał się z przewodniczącym rosyjskiej Dumy Państwowej

26.01.2013

W 68. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, w związku z otwarciem nowej rosyjskiej wystawy narodowej na terenie Muzeum, w Polsce przebywał przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej Sergiej Naryszkin. 26 stycznia 2013 roku z S. Naryszkinem spotkał się w Senacie marszałek Bogdan Borusewicz, który wyraził zadowolenie z wizyty, podkreślając, iż jest ona wyrazem pogłębiającej się współpracy parlamentarnej obu państw. Przewodniczący rosyjskiej Dumy (niższej izby parlamentu) podziękował marszałkowi Borusewiczowi za przyjęcie i ciepłe słowa powitania. Podkreślił, iż jest to pierwsza od 10 lat wizyta przewodniczącego Dumy w Polsce. Marszałek Borusewicz przypomniał, że pomiędzy Senatem RP a jego odpowiednikiem – Radą Federacji Rosji, od kilku lat istnieje żywa współpraca, a jej owocem są coroczne fora regionów, podczas których nawiązane zostały kontakty polskich województw samorządowych z regionami w Rosji. Marszalek jako przykład dobrze rozwijającej się współpracy regionalnej wymienił obwód kaliningradzki i województwa: pomorskie i warmińsko-mazurskie. Wprowadzenie małego ruchu granicznego na tym terenie sprawiło, że ożywiły się kontakty ludzi i handel. Przewodniczący Naryszkin powiedział, że z satysfakcją odnotował znaczący wzrost obrotów handlowych Rosji z Polską, choć ubolewał, że Rosja jest eksporterem przede wszystkim nośników energetycznych.

Obaj rozmówcy wysoko ocenili rezultaty pracy polsko-rosyjskiej grupy ds. spraw trudnych. Podkreślili, że osoby z obu stron zaangażowane w sprawy dotyczące historii stosunków polsko-rosyjskich “zrobiłyi dużo dobrego” dla poprawienia tych relacji. Marszałek Borusewicz dodał, że strona polska nadal czeka na pozostałe akta związane ze zbrodnią katyńską oraz dokumenty dotyczące tzw. obławy augustowskiej. “Czekamy także na zakończenie śledztwa w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem” – powiedział Borusewicz. Wyraził nadzieję, że śledztwo – pod nadzorem prezydenta Rosji – zakończy się niedługo i wrak samolotu wróci do Polski. Obaj politycy wysoko ocenili rezultaty wizyty w Polsce – na zaproszenie Episkopatu Polski - głowy kościoła prawosławnego w Rosji – Cyryla I.

Podczas rozmowy sporo czasu poświęcono wymianie kulturalnej. Marszałek Borusewicz podkreślił, że sukcesem zakończył się ubiegłoroczny festiwal filmów rosyjskich w Polsce i dodał, że Polacy chcą korzystać z dorobku kulturalnego swojego wschodniego sąsiada. Przewodniczący Dumy rosyjskiej poinformował, że w Rosji rok 2015 będzie rokiem polskim i wyraził nadzieję, że planowane imprezy kulturalne i inne wydarzenia zbliżą oba narody.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.