Narzędzia:

Marszałek Senatu na otwarciu wystawy o pracy przymusowej

11.01.2013

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz uczestniczył 9 stycznia 2013 r. w uroczystości otwarcia wystawy „Praca Przymusowa. Niemcy, robotnicy przymusowi, I wojna”. „Wystawa jest wyrazem  troski o zachowanie prawdy historycznej, pielęgnowaniem pamięci o ofiarach nazizmu i rozliczeniem się z bolesną przeszłością” – powiedział podczas uroczystości marszałek.
Międzynarodowa wystawa Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora zorganizowana została przez Fundację „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość”. Jest objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego oraz Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec, Joachima Gaucka. Prezentowana będzie na Zamku Królewskim w Warszawie do 8 marca 2013 r.
B. Borusewicz przypomniał, że ofiary pracy przymusowej długo czekały na uznanie swoich krzywd. „Dopiero 55 lat po wojnie byłych robotników przymusowych III Rzeszy uznano w Niemczech za ofiary prześladowań nazistowskich.” –  powiedział marszałek. Dodał, że żyjącym jeszcze osobom poszkodowanym przyznano symboliczne zadośćuczynienie.
Według marszałka oprócz świadczeń, które otrzymali poszkodowani, z punktu widzenia przyszłych pokoleń, ważna jest realizacja projektów edukacyjnych oraz działanie na rzecz zachowania pamięci i międzynarodowego dialogu. Uznał, że fundacje takie jak „Polsko-Niemieckie Pojednanie” czy jej niemiecki partner „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” są dobrymi narzędziami do prowadzenia dialogu polsko-niemieckiego i zbliżania Polaków  i Niemców.
Wystawa po raz pierwszy została zaprezentowana w latach 2010 – 2011 w Muzeum Żydowskim w Berlinie, a następnie w Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej 1941 – 1945 w Moskwie oraz w LWL-Industriemuseum Zeche Zollern w Dortmundzie.
Wystawa ukazuje ponad 60  historii, uporządkowanych chronologicznie i tematycznie. Opowiada o licznych przypadkach pracy przymusowej w Polsce pod okupacją niemiecką, a także pojedyncze losy polskich robotników przymusowych w Niemczech. Polscy i niemieccy partnerzy realizują towarzyszący wystawie obszerny program edukacyjny z wykładami, warsztatami i konferencją naukową na Uniwersytecie Warszawskim.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.