Narzędzia:

Marszałek Borusewicz na mszy w intencji Narutowicza

17.12.2012
foto Wojciech Grzędziński/KPRP

W 90. rocznicę śmierci pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza w jego intencji w kaplicy Pałacu Prezydenckiego została odprawiona 14 grudnia 2012 roku msza święta. We mszy, której przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, wzięli udział m.in. prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Kard. Nycz powiedział w homilii, że Narutowicz został wybrany na prezydenta “dość przypadkowo”, ale – jak zaznaczył – historia często działa przez takie przypadki. “Tak jak tym wielkim, tragicznym przypadkiem było to, że prezydentura ta trwała zaledwie kilka dni” – podkreślił kardynał. Zwrócił też uwagę na trudne początki II RP. Powiedział, że szukamy w nich zapewne analogii do naszej współczesności. “Przestroga jest tym większa, że działo się to cztery lata po odzyskaniu niepodległości” – dodał. Zaznaczył, że choć żyjemy w wolnej Polsce już 23 lata, to czasem wydaje się nam, jakbyśmy byli dopiero u początku, jakbyśmy się niewiele nauczyli z przedwojennej historii, a także z tego, co mówi Chrystus. Kard. Nycz podkreślił też, że chcemy, możemy i mamy prawo się modlić o niebo dla Narutowicza. “On szedł do Zachęty po audiencji u wielkiego kardynała Aleksandra Kakowskiego z jego błogosławieństwem” – zaznaczył. O tym trzeba pamiętać, wbrew temu co się mówiło i pisało. “Dlatego życzmy sobie, naszej ojczyźnie tego wielkiego jak rzeka pokoju, tego pokoju, który przynosi okres Adwentu i Bożego Narodzenia, a od nas zależy, czy potrafimy ten pokój wykorzystać i zagospodarować, tak by trwał w naszych sercach przez cały rok” – powiedział kardynał Nycz.

Po mszy prezydent Komorowski oraz marszalek Borusewicz złożyli na grobie prezydenta Narutowicza w Archikatedrze św. Jana w Warszawie wieniec od Narodu.

Gabriel Narutowicz zginął 16 grudnia 1922 roku w gmachu Zachęty w Warszawie zastrzelony przez powiązanego z endecją malarza i fanatycznego nacjonalistę Eligiusza Niewiadomskiego. Był pierwszym prezydentem II RP. Swój urząd pełnił pięć dni.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.