Narzędzia:

Wiceprzewodnicząca Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej w Senacie

14.12.2012

Wizytę w Senacie 14 grudnia 2012 r. złożyła Wang Zhizhen, wiceprzewodnicząca Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej wraz z delegacją. Gości przyjął Bogdan Borusewicz marszałek Senatu. Rozmawiano o stosunkach polsko-chińskich i kryzysie gospodarczym.
Marszałek Senatu podkreślił, że stosunki gospodarcze i polityczne między obu krajami układają się dobrze. Wspomniał o wizycie prezydenta Bronisława Komorowskiego w ubiegłym roku w Chinach. Dodał, że Polska zainteresowana jest podtrzymywaniem dialogu z Chinami na różnych płaszczyznach.
Wiceprzewodnicząca  wyraziła zadowolenie z rozwijających się w ostatnich latach stosunków dyplomatycznych polsko-chińskich. Zaznaczyła, że Chiny od 30 lat prowadzą politykę otwartą na świat i dzięki temu dokonał się ogromny postęp w różnych dziedzinach życia społecznego i gospodarczego. Podkreśliła, że Polska jest partnerem strategicznym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej. Dodała, że Polska była też jednym z pierwszych państw, które podpisały z Chinami umowę o wymianie kulturalnej. Jej zdaniem kontakty między obu państwami są w tej sferze  intensywne. Zapewniła, że Chiny zainteresowane są rozwijaniem współpracy z Polską we wszystkich dziedzinach.  Wyraziła też zainteresowanie współpracą między organizacjami pozarządowymi Polski i Chin. W jej ocenie partnerstwu strategicznemu może się przysłużyć rozwój stosunków międzyparlamentarnych. Podkreśliła, że Chińczycy znają polskich naukowców, artystów i uważają, że Polacy są kreatywnym narodem. Dodała, że są dumni z sukcesów chińskich pianistów w konkursach chopinowskich.
Marszałek pytał gości z Chin o wpływ światowego kryzysu ekonomicznego na gospodarkę Chin. Zdaniem marszałka obecnie cała gospodarka światowa jest ze sobą powiązana i sytuacja gospodarcza w Chinach ma wpływ na światową gospodarkę. Podkreślił, że spośród  krajów Azji  największe obroty handlowe Polska ma z Chinami.
Wang Zhizhen przyznała, że światowy kryzys finansowy ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy Chin. Poinformowała, że niedawno odbył się zjazd Komunistycznej Partii Chin, na którym określone zostały kierunki rozwoju gospodarczego na kolejne lata. Kilka lat wcześniej wzrost gospodarczy Chin kształtował się na poziomie 9 – 10 proc. PKB rocznie, ostatnio - na poziomie 7 – 8 proc. „Mamy ambitny plan, by ten wzrost podwoić do 2020 r., a do 2050 r. zakończyć budowę społeczeństwa średniozamożnego” – powiedziała wiceprzewodnicząca. Podkreśliła, że  wysoki wzrost gospodarczy Chin wiązał się z problemami, dotyczącymi nadmiernego zużycia surowców i z koniecznością ochrony środowiska. Podjęto zatem decyzję o zmianie modelu rozwoju gospodarczego – na proekologiczny.
Bogdan Borusewicz przekazał propozycję współpracy Trybunału Konstytucyjnego z odpowiednimi instytucjami w Chinach w kwestii wymiany doświadczeń dotyczących systemów prawnych obu państw oraz budowy państwa prawa. Marszałek nawiązał też do wizyty premiera Chin w Polsce i przypomniał, że premier zgodził się wówczas na dialog Chin w sprawie  praw człowieka. Dodał, że ten dialog byłby potrzebny zwłaszcza w kontekście ubiegania się przez Chiny o miejsce w Radzie Praw Człowieka. Podkreślił, że od tego dialogu Polska uzależnia swoje poparcie dla Chin w tej kwestii.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałkini Magdalena Biejat na Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej

Wicemarszałkini Magdalena Biejat w Palma de Mallorca wzięła udział w Konferencji Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej.

Marszałek Senatu na uroczystościach z okazji 81. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska w imieniu Senatu złożyła wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego.

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

Rozmowy dotyczyły obecnej sytuacji w Jemenie oraz problemu obecności jemeńskich uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.